Kültür Sanat

2021 Booker Ödülünü Damon Galgut kazandı

2021 yılı The Booker Prize ödülü, Güney Afrikalı yazar Damon Galgut'a The Promise adlı romanından dolayı verildi.

2021 Booker Ödülünü Damon Galgut kazandı

2021 Booker Ödülü kazananı belli oldu. Güney Afrikalı yazar Damon Galgut, The Promise adlı kitabı ile ödüle layık görülen isim oldu. Galgot 50 bin sterlinlik ödülün sahibi oldu. Ödül, yazara Londra’da düzenlenen törenle verildi.

Damon Galgut dışında kısa listeye kalan bütün yazarlara 2.500 sterlin verildi.

Türkçede daha önce Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan İyi Doktor, Sahtekar ve Yabancı Bir Oda, kitapları yayımlanan Damon Galgut'ub Booker Prize ödüllü The Promise kitabı yeni yılda Delidolu Kitap tarafından Türkçeye de kazandırılacak.

Edebiyat dünyasının Nobel’den sonra en prestijli ödülleri arasında yer alan The Booker Prize’da bu yıl 158 eser yarıştı. 13 kitaptan oluşan uzun liste geçen temmuz ayında açıklandı. Bu eylül ise kısa liste belli oldu.

Damon Galgut ile birlikte Patricia Lockwood Nadifa Mohamed, Richard Powers ve Maggie Shipstead finale kalan isimler arasında yer aldıç

Damon Galgut kimdir?

1963 senesinde Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya gelen Damon Galgut, üniversite eğitimi University of Cape Town’da drama üzerine aldı. IMPAC Dublin Prize ve Commonwealth Writers’ Prize’ı kazanan Galgut, The Promise kitabı ile birlikte üçüncü defa finale kaldığı The Booker Prize’da ödülü kucaklamasını bildi.

Daha önce 2003 ve 2010 yıllarında, sırasıyla The Good Doctor ve Strange Room kitaplarıyla Booker’da finale kalma başarısını gösteren Galgut’un yeni romanı The Promise yazarın da büyüdüğü Pretoria kentinde geçen bir dizi cenaze hikâyesini konu alıyor.

Galgut, daha önce kitap hakkında yaptığı açıklamada, “Bir aile destanına yaklaşmanın yeni ve ilginç bir yolu olacağını düşündüm,” ifadesine yer veriyor. Kitap, dört cenaze töreni üzerinden bir ailenin bütün hikâyesini anlatmayı hedefliyor. Boşlukları okurların doldurması gerektiğini vurgulayan Galgut, “Bir yazar olarak haritanın kenarından, söylenmeyen, yalnızca ima edilen şeylerden etkileniyorum,” diyor.

2021 Booker Prize jürisinin başkanı Maya Jasanoff, kitabın okuru afallatan sonundan etkilendiklerini; beyaz bir Güney Afrikalı ailenin etkileyici ve inanılmaz derecede iyi kurgulanmış anlatımının kendilerini şaşırttığını belirtiyor. Jasanoff ayrıca, “her okumada kitabın büyüdüğünü hissettiklerini” de ifade ediyor.

Yorumlar