Yurt

Kurban Bayramında hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji'nin hava durumu raporlarına göre bayramda hava nasıl olacak? Kurban Bayramında hangi yollar ücretsiz olacak?

Kurban Bayramında hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; hava sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Bayramda yağış beklenen iller?

Kurban Bayramı'nda ülkenin bazı kesimlerinde yağış görülecek. 

9 Temmuz Cumartesi günü Kırklareli, İstanbul, Yalova, Eskişehir, Tekirdağ, Edirne, Düzce, Bartın ve Zonguldak'ta yağış etkili olacak.

10 Temmuz Pazar günü ise İstanbul, Yalova, Tekirdağ dahil Marmara'nın büyük bölümünde, Ege sahil şeridi ve Karadeniz Bölgesi'nde sağanak yağış etkili olacak.

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU
Bayramın ilk günü yani 9 Temmuz’da Marmara Bölgesi’nde hava sıcaklığının 28 derece civarında olması beklenirken, özellikle İstanbul’da cumartesi ve pazar günleri sağanak yağış bekleniyor. Pazartesi gününden sonra ise hava sıcaklıkları tekrar 30 dereceye kadar çıkacak.

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU
Ege Bölgesi’nde ise bayramın ilk iki günü cumartesi ve pazar günleri İzmir, Manisa, Aydın, Uşak’ta havanın yer yer bulutlu olması bekleniyor. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde kalan günler ise Ege Bölgesi’nde mevsim normallerinde yani 30 derecenin üstünde seyredecek. 

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

İç Anadolu Bölgesi’nde bayram tatilinde genel hava sıcaklığı 28-29 derece dolaylarında ilerleyecek. Başkent Ankara’da ise bayramın ilk günü yağış bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Doğu Anadolu’da Kurban Bayramı’nın ilk günü Ardahan hariç 30 derece üstü sıcaklık bekleniyor. Meteorolojiye göre Ardahan ise bayramı yağışlı bir havada karşılayacak. Genel itibariyle bölgede sıcaklığın 35 derece seyrinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU
Güneydoğu Anadolu’da özellikle bayramın ilk günü hava sıcaklıkları 40 dereceyi bulacak. Bayramın ilerleyen günlerinde de hava durumun yüksek sıcaklıkla birlikle güneşli olması bekleniyor.

AKDENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Bayramda Akdeniz Bölgesi’ni tercih edecek yurttaşları bayram boyunca 30 derece üstünde güneşli bir hava bekliyor. Ancak Osmaniye ve Adana’da pazar günü kısa süreli yağış bekleniyor.

KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU
Karadeniz Bölgesi’nde bayramın ilk ve ikinci günü genel itibariyle sağanak yağış hakim olacak. Trabzon, Artvin, Bolu, Zonguldak gibi illerde ise pazartesi günü de sağanak yağışın hakim olması bekleniyor. 

Kurban Baramında köprüler ve Otoyolar Ücretsiz

Kurban Bayramı'nda devletin işlettiği köprü ve otoyollardan ücretsiz geçilecek? 

Bayram tatili nedeniyle Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki otoyollar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişler, 9 Temmuz Cumartesi (Cumayı cumartesiye bağlayan gece) saat 00.00'dan başlayarak, 12 Temmuz Salı saat 00.00'ye kadar ücretsiz olacak. Söz konusu karar, yap-işlet-devlet projelerini kapsamıyor.

Aynı zamanda devletin işlettiği toplu taşıma hizmetleri de bedava gerçekleştirilecek.

BAYRAMDA ÜCRETSİZ OLAN OTOYOLLAR VE KÖPRÜLER

15 Temmuz Şehitler Köprüsü
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Avrupa Otoyolu (Mahmutbey - Edirne Kesimi)
Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu - Akıncı Kesimi)
Gebze - Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil)
İzmir - Çeşme Otoyolu
İzmir - Aydın Otoyolu
Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın - Şanlıurfa kesimi)
Çukurova Otoyolları (Niğde - Mersin - Adana Batı Kesimi)

BAYRAMDA ÜCRETLİ OLAN YOLLAR

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü)
Kuzey Marmara Otoyolu
Avrasya Tüneli
Osmangazi Köprüsü
Menemen Aliağa Çandarlı Otoyolu
Ankara - Niğde Otoyolu

Yorumlar