Dünya

Pakistan'ın 'Deprem Adası' kayboldu

Pakistan'da 2013'teki ölümcül depremden sonra sulardan çıkan çamur adası yaklaşık 6 yıl sonra dalgaların altında kayboldu. İşte adanın yok oluşunun resmi:

Pakistanın Deprem Adası kayboldu

Pakistan’da 2013 yılında 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından yeni bir ada oluşmuştu.  Halkın ‘Deprem Adası’ dediği ada, merkez üssü Belucistan olan şiddetli depremden saatler sonra, Gwadar adlı liman kentinin bir kilometre uzakta ortaya çıkmıştı.

İlk ölçümlere göre ada deniz seviyesinden 18 metre yükseklikte,  152 metre uzunluğunda ve 182 metre genişliğindeydi.

Pakistan kıyılarındaki sulardan çıkan çamur adası geçtimiz günlerde dalgaların altında kayboldu.Live Science'ın haberine göre 6 yaşındaki ada, bir "çamur volkanının" ürünüydü.  Avrasya plakasına sürtünen Arap tektonik plakasının yoğun baskıları ile kırılması sonucu, sularda gömülü çamur, yüzeye doğru fırlatıldı. Püskürme sonucu  65 feet yüksekliğinde, 295 feet genişliğinde ve 130 feet uzunluğunda (20 x 90 x 40 metre) çamur adası oluştu.

NASA'nın verdiği bilgilere göre; adaya Zalzala Koh (Urduca'da Deprem dağı) adı verildi.

Şimdi, adanın bir zamanlar var olduğunu sadece resimlerden anlayacağız ve hikayesini gelecek nesillere uydu görüntüleri ile gösterebileceğiz. NASA görüntüleri, adanın çevresindeki aşınımın izlerini yıllara göre gösteriyor ve 27 Nisan tarihinde  tamamen kaybolduğunu gösteriyor.

"Bu bölgedeki çamur volkanları tarafından üretilen başka adalar da vardır ve onlar da zamanla kaybolmuştu" diyen NASA yetkilileri, Zalzala Koh adasının gözden kaybolmasına rağmen su içinde hala bir kısmının henüz korunduğunu belirtiyorlar.  NASA'ya göre, onu yaratan çatlaklar gelecekte daha fazla çamur volkan adası üretebilir.

mistikalem.com

Yorumlar