nasa

Uzay

Mars'ta organik molekül keşfedildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ın yüzeyinde gezegende yaşam olasılığına işaret sayılan organik moleküller buldu.

Xfiles

NASA, UFO görüntüleri paylaştı

NASA, dünya genelinde sıkça karşılaşılan ancak henüz tam olarak çözemediği uçan metal kürelerin görüntülerini de paylaştı ve UFO'lar var ama uzaylılara dair kanıt yok açıklamasında bulundu.

Uzay

Uranüs'ün kuzey kutbunda dönen bir siklon keşfedildi

New Mexico'da bulunan Çok Büyük Dizi Teleskobu sayesinde Uranüs'ün kuzey kutbunda büyük bir siklon olduğu değerlendirilen bir atmosfer olayı tespit edildi.

Uzay

Apollo 10 astronotlarının duyduğu gizemli müzik aslın da neydi?

NASA'nın 1969 yılında gerçekleştirdiği Apollo 10 görevi sırasında astronotlar Thomas Stafford, John Young ve Eugene Cernan, kendilerini korkutan bir Uzay müziği duymuşlardı.

Uzay

Uydudan Türkiye'de deprem hasarını gösteren NASA haritası

NASA, uydu görüntüleriyle elde ettiği verilerle hazırladığı haritada Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı'nda hasar gören bölgeler yer aldı.

Uzay

Uzayda yaşamaya elverişli bir gezegen keşfedildi

Gezegen yaşamaya elverişli ama insanların ışık hızıyla hareket etseler bile 100 milyon yılda ancak ona ulaşabilecekleri mesafede.

Teknoloji

Dünya’daki en soğuk yer 9 yıldır değişmedi: Sırt Geceleri

Hava sıcaklığı ölçümleri, Dünya’daki en soğuk noktanın Doğu Antarktika Platosu’nda yer alan Sırt Geceleri olduğunu gösteriyor.

Uzay

Uzayda pırlanta gibi parlayan yeni bir galaksi keşfedildi

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, uzayda daha önce hiç görülmemiş bir galaksiyi görüntüledi.

Uzay

Ay Kolonisi kurma projesinde kullanılacak uzay aracı Orion Dünya'ya döndü

NASA'nın adını Tanrıça Artemis'ten alan Ay'a dönüş yolculuğunda kullanmak için Ay'ın yörüngesine gönderdiği Orion uzay aracı Dünya'ya dönüş yaptı.

Uzay

James Webb, 700 ışık yılı uzaklıktaki gezegenin atmosferini analiz etti

Bir NASA / ESA / CSA projesi olan James Webb Uzay Teleskobu, uzak bir gezegenin göklerindeki moleküler ve kimyasalları analiz ederek bir ilke daha imza attı.

Uzay

NASA Ay'a dönüş projesinin ilk adımını attı

NASA, iki başarısız denemenin ardından, SLS-Orion uzay aracı, Artemis 1 mega roketini Ay'a fırlatmayı başardı.

Uzay

Dimorphos asteroidi, Uzay aracı ile vuruldu!

İlk kex bir uzay aracı, yörüngesi yer tabanlı teleskoplarla yönetilerek, hedeflenen bir asteroid ile çarpıştırıldı. NASA'nın DART uzay aracı, yörüngesini değiştirmek amacıyla Dimorphos asteroidine...