nasa

Uzay

NASA yüzde 8 küçülme kararı aldı, 530 personelini işten çıkarttı

Bütçe kesintileri nedeniyle küçülme kararı alan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), California eyaletinde bulunan Jet Tahrik Laboratuvarı'ndaki (JPL) 530 çalışanını işten çıkarttı.

Uzay

Mars'ta bir zamanlar bir gölün varlığı doğrulandı

Mars'taki Jezero Krateri'nin bir zamanlar göl olduğu NASA'nın Perseverance keşif aracının gönderdiği yeni bilgilerle kesinleşti.

Uzay

NASA, Artemis II Ay görevinin ertelendiğini açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a yıllar sonda astronot göndereceği görevi Artemis II'nin 2025'e kadar yapılmayacağını duyurdu.

Uzay

NASA 'Güneş'e dokunmak' hayali kuruyor

NASA'nın Parker Solar Probe projesi 'Güneş'e dokunmak' sloganı ile yeni bir aşamaya geldi.

Uzay

Uzay İstasyonunda kaybolan domatesi astronot yedi sandılar

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sekiz ay önce bir domates kayboldu. Kaybolan domatesi astronotun yediğinden şüphelenildiği için olay skandal olarak yorumlandı. Domates bulununca astronot aklandı.

Uzay

Mars'ta organik molekül keşfedildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ın yüzeyinde gezegende yaşam olasılığına işaret sayılan organik moleküller buldu.

Xfiles

NASA, UFO görüntüleri paylaştı

NASA, dünya genelinde sıkça karşılaşılan ancak henüz tam olarak çözemediği uçan metal kürelerin görüntülerini de paylaştı ve UFO'lar var ama uzaylılara dair kanıt yok açıklamasında bulundu.

Uzay

Uranüs'ün kuzey kutbunda dönen bir siklon keşfedildi

New Mexico'da bulunan Çok Büyük Dizi Teleskobu sayesinde Uranüs'ün kuzey kutbunda büyük bir siklon olduğu değerlendirilen bir atmosfer olayı tespit edildi.

Uzay

Apollo 10 astronotlarının duyduğu gizemli müzik aslın da neydi?

NASA'nın 1969 yılında gerçekleştirdiği Apollo 10 görevi sırasında astronotlar Thomas Stafford, John Young ve Eugene Cernan, kendilerini korkutan bir Uzay müziği duymuşlardı.

Uzay

Uydudan Türkiye'de deprem hasarını gösteren NASA haritası

NASA, uydu görüntüleriyle elde ettiği verilerle hazırladığı haritada Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı'nda hasar gören bölgeler yer aldı.

Uzay

Uzayda yaşamaya elverişli bir gezegen keşfedildi

Gezegen yaşamaya elverişli ama insanların ışık hızıyla hareket etseler bile 100 milyon yılda ancak ona ulaşabilecekleri mesafede.

Teknoloji

Dünya’daki en soğuk yer 9 yıldır değişmedi: Sırt Geceleri

Hava sıcaklığı ölçümleri, Dünya’daki en soğuk noktanın Doğu Antarktika Platosu’nda yer alan Sırt Geceleri olduğunu gösteriyor.