nasa

Uzay

Şişmiş ötegezegen vakasının gizemi çözülüyor

Sıcak Gaz Devi ötegezegen WASP-107b, neredeyse Jüpiter kadar iri ama kütlesi Jüpiter'in sadece yüzde 10'u kadar. Peki, sıcak gaz devi ötegezegen WASP-107 b neden bu kadar şişkin?

Uzay

Şaka gibi: Jüpiter'den büyük pamuk şekeri gibi hafif gezegen bulundu: WASP-193b

Uzayda "şaka mı bu" dedirten tuhaf bir gezegen keşfedildi. O kadar yumuşak ki pamuk şekere benziyor: WASP-193b mevcut tüm astronomi teorilerine meydan okuyor.

Uzay

Ay'da demiryolu inşaası için hazırlıklar sürüyor.

Ay treni ya da uzay treni yolculuğu da yakın zamanda hayal olmaktan çıkacak. Flexible Levitation on a Track (FLOAT) projesi 2030'larda ayda bir tren istasyonun işletilmesini hedefliyor.

Uzay

NASA, ABD Kongresindeki bütçe tartışmalarından rahatsız

İddialı uzay araştırmalarının riske atıldığı savunan NASA'ya 2023'e göre yaklaşık yarım milyar dolar daha az para verildiği, bu kesintiden "en büyük darbeyi Mars çalışmaları aldı.

Uzay

Hubble Uzay Teleskobu yine arıza çıkardı

16 milyar dolarlık Hubble uzay teleskobununun bir kez daha arıza nedeniyle çalışmadığı NASA tarafından açıklandı

Uzay

NASA, Mars'tan Dünya'ya ucuz kaya getirme derdinde

Mars'tan kaya örneği getirmenin düşük maliyetli yolunu arayan NASA yeni yollar araştırıyor.

Xfiles

NASA, Gezegen X'in var olabileceğini kabul ediyor

NASA'ya göre matematiksel hesaplarla 9. Gezegen iddiası gerçek olabilir. Aslında her ne kadar bazı gökbilimciler gezegen saymasa da Pluton da hesaba katılırsa Güneş Sisteminde onuncu gezegenin varlığı söz...

Uzay

DART projesi ile yönü değiştiren dev göktaşının Mars'a düşmesinden korkuluyor

DART Projesi ile bir süre önce asteroit Dimorphos'a bir uzay aracı ile çarparak yönünü değiştiren NASA, hiç hesaba katılmayan bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. Yönü değiştirilen Dimorphos'un parçaları Mars'a...

Uzay

Gözler aşırı yıldız patlaması yaşanan bir galaksiye çevrildi

Yeni oluşan ve genç yıldızlarla dolu Messier 82 galaksinin ortasında karmaşık bir altyapı dikkat çekiyor. Astronomlar gözlerini James Webb Uzay Teleskobu aracıyla bu galaksiye diktiler.

Uzay

Uzayda kozmik ışık gösterisiyle yeni bir yıldız doğdu

Hubble uzay teleskobu kozmik ışık patlaması ile varlığını ilan eden yeni bir yıldız görüntüledi. İşte FS Tau B yıldızının doğum anı.

Uzay

Voyager 1 uzay aracı 4 ay sonra anladığımız dilden konuşmayı becerdi!

Geçen yılın kasım ayından bu yana anlaşılamayan sinyaller gönderen Voyager 1 uzay aracından aylar sonra anlamlı veri alındı. Ancak yanlış sinyalle bağlantısı kopan Voyager 2 ile irtibat hâlâ kopuk.

Uzay

Gökbilimcileri şaşırtan beceriksiz karadelik!

H1821+643 kuasarı sıradışı bir karadelik oluşumu çıktı. Ona Yetersiz Karadelik diyen astronomlara göre bu kuasar tam anlamıyla "havlayan ama ısırmayan köpek" deyimindeki tavrı sergiliyor.