muze

Kültür Sanat

Saskia De Coster, bir ay kendini müzeye hapsederek bir kitap yazdı

Belçikalı yazar Saskia De Coster, şubat ayının tamamını Anvers kentindeki Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi'ndeki sergi salonlarından birinde kurulan kübik bir cam odada gönüllü esaret altında geçirdi.

Kültür Sanat

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi enkazından çıkan tarihi eserler müzeye teslim edildi

Kilidede bulunan 4 ikona, büyük bir bez ikona ve 2 kupa, bir de kase enkazdan çıkarılırken, diğer eserlerin çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

Kültür Sanat

İçinden 3 iskelet çıkan Antakya Lahdi

Antakya Lahdi, 1993 yılında Antakya`da bulundu. Afyonkarahisar`ın Şuhut bölgesindeki mermerden özel yapılmış bezemeli, kapaklı ve sütunlu lahitin 3 iskelet, 3 altın sikke ve ölü hediyeleri bulunmuştu.

Yaşam

Karadenizliler yine yaptı yapacağını: Müzede patlamamış mermi sergilediler!

Karadeniz fıkrası gibi olayArtvin'in Arhavi ilçesindeki Dikyamaç köy müzesinde yaşandı.

Kültür Sanat

Türkiye İş Bankası Müzesi 15. yılını kutluyor

Türkiye İş Bankası’nın Eminönü şubesi olan tarihi binada 14 Kasım 2007 tarihinde ziyarete açılan Türkiye İş Bankası Müzesi 15. yılını kutluyor.

Kültür Sanat

ABD 6 tarihi eseri Türkiye'ye geri verdi

Lucius Verus heykeli, Attis heykelciği, Apollon heykelciği, Kusura tipi idol, düver pişmiş toprak levhası ve 4 parçalı sütunlu lahit kaçırıldığı ABD'den Türkiye geri döndü.

Dünya

Çevreciler sanat hayranlarına Çığlık korkusu yaşattı

Norveç'teki müzede ünlü Çığlık tablosuna kendilerini yapıştıran iklim aktivistleri, müzeciler ve sanat hayratlarına endişe dolu anlar yaşattı.

Kültür Sanat

Binyediyüz yıllık tarım takviminin parçaları tesadüfen keşfedildi

Kayseri'de Ay ve yıldızların konumlarına göre tarımsal faaliyet zamanlaması yapılan Roma dönemine ait biyodinamik tarım takvimi olan kırmızı boyalı kesme taşlar tesadüfen bulunmuştu.

Kültür Sanat

İtalya'da bulunan Medusa başı motifli 2 bin yıllık Moazik

İtalya'nın Napoli kentinde MÖ ilk yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilen Medusa başlı mozaik, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi'ndeki antik dönem mozaik koleksiyonu bölümünde ziyarete açıldı.

Kültür Sanat

Efelerin Efesi Yörük Ali Efe'nin müze evi ziyarete açıldı

İstiklal Harbi Kahramanı Yörük Ali Efe'nin müzeye çevrilen Aydın'ın Yenipazar ilçesindeki evinde, kıyafetleri, silahları, yazışmaları, mektupları ve o döneme ait eşyalar sergileniyor.

Kültür Sanat

Yağmalanan Türk miğferinin son durağı Metropolitan Müzesi olmuş

New York'ta, müzelerdeki eserlere 'Nazi Yağması' işareti koyma ve hakkında bilgi verme zorunluluğu yasalaşınca, Metropolitan Sanat Müzesi 53 eserinin Nazi kaynaklı olduğunu açıkladı. Nazilerin ağmaladığı eserler...

Yurt

Müzeler artık muhtarlara ücretsiz

Muhtarlar müzeleri ücretsiz gezecekler