hollanda

Dünya

Hollanda'da kurtlara karşı paintball silahı kullanma tartışması

Hollanda'nın Utrecht şehrindeki mahkeme, doğal parklardaki kurtların insanlara yaklaşmasını engellemek için Gelderland Bölge Yönetimi'nin paintball silahı kullanılmasına yönelik kararını askıya aldı.

Dünya

Hollanda'da akıl almaz kamu hatası: 2090 çocuk yanlışlıkla ailelerinden alınmış

Hollanda Vergi Dairesi yetkilileri tarafından yapılan hesap hataları ile, 2015'ten Haziran 2022'ye kadar 2090 çocuğun ailelerinden ayrıldığı ortaya çıktı.

Dünya

Huri Şahin resmen Hollanda’nın ilk Türk kadın Belediye Başkanı oldu

Hollanda Kralı Willem Alexander'ın Belediye Başkanlığı kararnamesini imzalaması ile birlikte Adanalı Huri Şahin’in Hollanda’nın ilk Türk kadın Belediye Başkanı oldu.

Dünya

Hollanda'da evcilleşmeye meyleden kurtlar insanlardan uzaklaştırılacak

Hollanda'da ı Hoge Veluwe Ulusal Parkı'nda insanlara yaklaşma eğiliminde olan kurtların, evcilleşmemeleri için paintball silahı ile uzaklaştırılmasına karar verildi.

Kültür Sanat

Şile'den çalındı Hollan'da satılırken yakalandı

Hollanda'da bir müzayede evinde satışa konulan ve Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarıldığı belirlenen Şile Bozgoca Camii Kitabesi anavatanına geri döndürüldü.

Dünya

Hollanda'nın ünlü Altın Arabasının altın kaynağı bulundu

Hollanda'da her yıl parlamentonun yasama yılı açılışı törenlerinde kullanılan "Altın Araba"nın ülkenin eski sömürgesi Surinam'dan getirilen altınlarla yapıldığı açıklandı.

Yaşam

Toz beziyle hırsız kovalayan kadın

Hollanda'nın Deventer şehrindeki bir fırına satırla giren hırsızı elindeki toz beziyle kovalayan Konyalı Latife Peker, ülkede gündem oldu.

Kültür Sanat

1900 yıllık mavi cam kase bulundu

Hollanda’nın Nijmegen arkeologlar toprak altından 1900 yıl önce imal edildiği tahmin edilen cam kaseyi sapasağlam çıkarttılar.

Dünya

Koronavirüs Avrupa'da yeniden kabusa dönüşüyor

Avrupa ülkelerinde Omicron’un alt varyantları BA.4 ve BA.5’in yayılmasıyla Kovid-19 vakaları yeniden arttı.

Kültür Sanat

İskit altınları Ukrayna'ya iade edilecek

Amsterdam'daki Allard Pierson Müzesi'nde sergilenmek üzere Kırım'dan getirilen İskit altınlarının Ukrayna'ya gönderilmesine karar verildi.

Uzay

Güneş Sistemi dışından gelen sinyaller tespit edildi

Uzaydaki yaşam formları ile iletişim olasılığını araştırmak için devasa radyo anteni kullanan Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları bazı sinyaller yakaladıklarını...

Dünya

Hollandalıların boyları ortalama 1 santim kısaldı

Dünyanın en uzun boylu insanlarının yaşadığı Avrupa ülkesinde son 30-40 yılda doğanların boyları, önceki kuşaklara göre ortalama 1 - 1,4 santimetre daha kısa.