efsane

Kültür Sanat

Prof. Dr. Necati Demir: Alp Er Tunga'nın mezarını buldum

İran efsanelerinde Efrasiyab , Turan efsanelerinde Alp Er Tunga olarak yer alan ünlü kahramanın mezarının Özbekistan'ın Buhara kentinde olduğu iddia edildi.

Yaşam

Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı

848 yıldır devam ettirilen Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı geleneği, Denizli'nin Çal ilçesinde bu yıl 39 çobanın katılımıyla gerçekleştirildi. Bu yıl koyunlar sulara yangın mağdurları için...

Mitoloji

Mitolojik Öyküler: Samanyolu ve Süt Yolu (milkway) adı nereden geliyor

Güneş Sisteminin de içinde bulunduğu gökadaya biz Samanyolu diyoruz ama Batılılar Süt Yolu anlamına gelen Milkway diyorlar. İşte mitolojiye göre her iki adlandırmanın kökeni:

Mitoloji

Mitoloji Kahramanları: Valkyrie'ler

İskandinav Viking Mitolojisinde 'Valkyrie'ler, Tanrı Odin'in kadın savaşçı hizmetkarlarıdır. Sadece savaş sırasında ölmek üzere olan savaşçılara görünüyorlardı.

Mitoloji

Gelinciktepe'de taşa dönüşen askerler efsanesi

Malatya'da megalitik anıtları ile tanınan alandaki kayalıklarla ilgili halk hikayesidir.

Mitoloji

Karadut efsanesi

Karadut lekesi ve leke çıkarıcı karadut yaprağının mitolojik hikayesi

Mitoloji

Seyahatname'deki Ayasofya Efsaneleri

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ndeki Ayasofya'nın gizemleri, özellikleri ve efsaneleri..

Kültür Sanat

Meşher eylülde kalıpları aşan bir sergi ile açılacak

Meymenet Han'da açılan Meşher'in ilk sergisi Kalıpları Aşınca; Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik örneklerini sergileyecek.

Turizm

Ercincan'ın yüzen adalarının efsanesi de var

Adıyaman'ın Çelikhan ve Bingöl'ün solhan ilçelerindeki yüzen adalardan sonra Erzincan'ın Ahmetli köyündeki yüzen adalar da turizme açılmaya hazırlanıyor.

Mitoloji

İşte Harput'un ünlü Ejderha Taşı

Efsaneye göre; yavruları ile birlikte Harputluları yemeye gelen bir ejderha, Fethi Ahmet Baba`nın duası ile Harput`a 2 kilometre mesafede taş kesilir.

Dünya

Buzimli kadınların ikiz bebek sırları

Bosna Hersek'in 20 bin nüfuslu mütevazi şehri Buzim'in ünü, hemen hemen her okulda ve mahallede görülen ikiz kardeşlerle ülke sınırlarının dışına taşıyor.

Spor

Efsane takımlar küme düşüyor

Daha önce Süper Lig'de yer almış, Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmiş birçok takım, bu sezon yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle mücadele verdiği liglere veda etti.