ayasofya

Kültür Sanat

Ayasofya'ya nefes aldıran yeraltı yapıları ve kuyular keşfedildi

Ayasofya’nın güneybatısında, mabedi havalandırarak bin 483 yıldır ayakta tutan yeraltı yapıları keşfedilirken, dış mekânında da üç yeni kuyu tespit edildi.

Dünya

Yunan Papaz Evangelos Papanikolaou'nun Ayasofya görüşleri

Yunanistan'daki genel tavırın aksine Ayasofya'nın cami olmasına övgü yağdıran papaz Evangelos Papanikolaou, ''Ayasofya'yı koruyan Türkler olmasaydı, Ayasofya çoktan düşerdi.'' dedi.

İslamiyet

Ayasofya yeniden cami oldu

Bakanlar Kurulu kararı ile camiden müzeye dönüştürülen Ayasofya, Danıştay 10. Dairesi'nin verdiği kararla yeniden cami olarak ibadete açılacak.

Mitoloji

Seyahatname'deki Ayasofya Efsaneleri

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ndeki Ayasofya'nın gizemleri, özellikleri ve efsaneleri..

Dünya

Ayasofya’da Kuran okunması Yunanistan'ı rahatsız etti

İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Ayasofya’da Fetih Suresi'nin okunmasına Yunanistan’dan tepki geldi. Türkiye tepkiye cevap vermekte gecikmedi.

Kültür Sanat

İstanbul'un fethinin 567. yılı kutlandı

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya'da Fetih Şöleni düzenlendi.

Kültür Sanat

Ayasofya'nın akustiği kaydedildi

Müzisyen ve yorumcu Emre Yücelen ile ekibi tarafından gerçekleştirilen kayıt, 8 kamera ve 8 ses kayıt cihazı ile eş zamanlı yapıldı.

Kültür Sanat

Ayasofya'nın sahte çinilerinin aslı Fransa'da

Müzenin yıl içinde 1 milyon 900 bine yakın yerli ve yabancı turisti ağırladığını dile getiren Cengiz, sahte çinilere ilişkin açıklamada bulundu ve Fransa'nın restorasyon bahanesi ile asıl çinileri çaldığını...

Turizm

Ayasofya Müzesi’ni gece gezmek isteyenlere fırsat

Setur, ünlü seyahat uzmanı yazar Şerif Yenen rehberliğinde Ayasofya Müzesi’ne özel gece turları düzenlemeye başladı.

Xfiles

Ayasofya'daki Viking gizemi: Havldan buradaydı!

İstanbul Ayasofya Camii’nin ikinci katında, önceleri mermerde oluşmuş çatlak zannedilen ama zamanla bir Viking ismi olduğu anlaşılan bir yazı vardır. Ayasofya'nın en büyük gizemlerinden biridir.