bilimsel

Po ovasında dini amaçlı kullanılan 3 bin yıllık iki havuz bulundu

İtalya'nın kuzeyindeki Po ovasında Bronz Çağı devrinden kalan meşe ağacından inşa edilmiş, ritüel amaçlı kullanılan iki havuz tespit edildi.

Po ovasında dini amaçlı kullanılan 3 bin yıllık iki havuz bulundu

İtalya'daki PO ovasında, ABD’nin Cornell Üniverstesi’nden arkeologlar tarafından Bronz Çağı’ndan kalma sonsuzluk havuzu keşfetti.  3 bin yıl önce dini ritüeller için kullandığı tespit edilen havuz, 12 metre boyunda, 7 metre genişliğinde ve 3 metre derinliğinde. 

Arkeoloji kazıları sonucu havuzun dibinde doğaüstü ritüeller sırasında adak için kullanıldığı tahmin edilen  seramik kaplar ve figürinler de dahil olmak üzere  tarihi eserler ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, radyokarbon analizi ve ağaç halkası tarihlendirmesi yöntemlerini kullanarak, alt tankın milattan önce  1.444'te, üstündeki tankın ise milattan önce 1432'de inşa edildiğini belirledi.

Sonsuzluk havuzuna İtalyanca adak tankı anlamına gelen “Noceto Vasca Votiva”adı verildi. İlk olarak 2015 yılında Alpler ve Apeninler arasında yer alan Po Ovası'ndaki küçük bir tepede ortaya çıkarıldı. Ancak arkeologlar, bu dönemde devasa anıtın tarihi  ​​konusunda anlaşamadı. 

FARKLI ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ KULLANILDI
Science Daily adlı bilimsel dergide yayımlanan son çalışma, havuzların tarihlerini ortaya çıkarmak için dendrokronoloji yöntemini kullanan Cornell'in sanat ve bilim profesörü Stuart Manning tarafından yönetildi. Dendrokronoloji, ağaç halkalarını tam olarak oluştukları yıla tarihlemenin bilimsel yöntemine deniliyor. Manning ve ekibi, dendrokronoloji ile radyokarbon tarihleme yöntemi ile birleştiğinde, havuzların on yıldan uzun bir süre arayla inşa edildiğini ortaya çıkardı.

Manning, "Bir arkeolojik alanda çalışırken, genellikle nispeten az örnekle, bazen ideal koşullardan daha az örnekle dendrokronoloji yapmaya çalışıyorsunuz. Çünkü 3 bin 500 yılı  görmeden  dağılıyorlar. Şu anda vahşi doğada büyüyen sağlıklı bir ağaç gibi değiller” dedi.

Diğer taraftan, araştırmanın bulguları, Noceto Vasca Votiva'nın çok önemli bir toplumsal değişim anında inşa edildiğini doğruluyor ve araştırmacıların yapının doğaüstü bir su ritüeli için kullanıldığına dair teorilerini destekliyor.

Manning, “Yüzlerce yıldır işleyen tek bir yaşam biçimimiz var. Ardından, büyük yerleşimlere, daha fazla uluslararası ticarete, tekstil üretimi gibi daha fazla uzmanlığa ve defin uygulamalarında bir değişikliğe geçiş yapıyorsunuz. Dünyanın her yerinde belirli  bir model var. Neredeyse her sosyal toplulukta a büyük bir değişiklik olduğunda büyük bir inşaat çalışması başlıyor. Yani Mısır'da ilk devletleri kurduğunuzda piramitleri elde edersiniz, İngiltere'de ise Stonhenge’ı" diye konuştu.

Öte yandan, araştırmacılar, yapının bir tepenin üzerinde oturması ve içindeki düzgün tortu tabakaları nedeniyle bir zamanlar rezervuar veya kuyu olarak kullanıldığı fikrini ortadan kaldırdı. Ayrıca, devasa havuzdan su akıtacak kanallara dair herhangi bir kanıt da bulunamadı. Alt kısım ise seramik kaplar, figürinler ve çeşitli taş, ahşap ve organik eşyalarla doluydu.

Araştırmacılara göre tüm bu kanıtlar yapının bir tür doğaüstü su ritüelinde kullanıldığını gösteriyor.

ntv.com.tr

Yorumlar