italya

Medya ve Sinema-TV

Ferzan Özpetek kısa metrajlı reklam filmlerinden dolayı İtalya'da özel ödül aldı

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, işletmelerin hikayesini anlattığı kısa metraj reklam filmlerinden dolayı Roma'da özel ödüle layık görüldü.

Dünya

1995'te İtalya'da çalınan Ferrari F512M yarım 49 yıl sonra İngiltere'de yakalandı

Avusturyalı eski Formula 1 pilotu Gerhard Berger'in yarış için gittiği İtalya'da 1995 yılında çalınan lüks arabası İngiltere'de bulundu..

Güncel

UEFA Uluslar Ligi'nde Türkiye'nin grubu ve rakipleri belli oldu

UEFA Uluslar Ligi'nde 2024-2025 sezonu kura çekimi yapıldı. Türkiye, B Ligi 4. Grup'ta Galler, İzlanda ve Karadağ ile eşleşti.

Dünya

Avrupa ülkelerinde oturum izni alma şartları nelerdir?

Avrupa'nın beş farklı ülkesinde daimi ikamet izni için başvuru nasıl yapılıyor? Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya'da kalıcı oturum izni nasıl alınıyor?

Kültür Sanat

Türkiye'den kaçırılan tarihi eserleri İtalya Polisi yakaladı

İtalya, 5 bin yıllık seramikler dahil Türkiye'den kaçırılan tarihi eserleri iade etti. İtalyan Kültür Polisi tarafından Floransa'da yakalanan eserler Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük'e teslim...

Güncel

İtalya'ya bir darbe de Hollanda vurdu ve Avrupa 3'üncü oldu

Yarı finalde Türkiye'ye yenilen İtalya teselliyi Sırbistan'a yenilen Hollanda karşısında aradı ama başaramadı. İtalya'yı yenen Hollanda Kadın Voleybol Takımı Avrupa üçüncüsü oldu.

Turizm

Roma fare istilasında ünlü Kolezyum binasını bile fareler bastı

Roma'nın fare alarmı verildi. Fare istilasındaki kentin dünyaca ünlü simge yapılarından Kolezyum'un çevresinde görülen farelerin sosyal medyaya yansıyan görüntüleri turizmcileri telaşlandırdı.

Turizm

Venedik'in kültürel mirası korunmaya muhtaç tehlike içinde

UNESCO, Venedik'in "Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi"ne alınmasını önerdi

Güncel

Türkiye ve İtalya EURO 2032 için elele verdi

Türkiye Futbol Federasyonu ve İtalya Futbol Federasyonu ile 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2032) için ortak adaylık başvurusu yapacak.

Dünya

Alman turist Roma'daki Kolezyum'a yazı yazarken. yakalandı

Yaklaşık 2 bin yıllık Flavian Amfiteatr , 23 Haziran'da da İngiltere'de yaşayan Bulgar asıllı bir kişi tarafından tahrip edilmişti.

Kültür Sanat

Zeugma'dan kaçırılan 2200 yıllık kültürel miras geri döndü

İtalya'dan iadesi sağlanan Zeugma kökenli stelin üzerinde 'Kocasını seven eş, Satornila, elveda' yazıyor. Mezar steli, törenle Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'ne teslim edildi.

Dünya

Silvio Berlusconi için başsağlığı mesajı yağdı

İtalya'da hayatını kaybeden eski Başbakan Silvio Berlusconi için cenaze merasiminin devlet töreni olarak yapılacağı bildirildi.