bilimsel

Plastik malzemeler kronik hastalıklara sebep oluyor

Plastiklerin ana maddesi ftalatlar, her yanımızı saran tüketici ürünlerinden yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir.

Plastik malzemeler kronik hastalıklara sebep oluyor

Avustralya’da çalışan bir grup araştırmacı, gündelik yaşamın birer parçası haline gelen plastik malzemelerin kalp-damar hastalıkları, tip-2 diyabet ve yüksek kan basıncı ile bağlantısı olduğunu ortaya koydu. Plastiklerin ana maddesi olan ftalatlar bunun sorumlusu. Kronik hastalıklara ek olarak, yüksek ftalat düzeyi ayrıca bedendeki iltihaba neden olan biyo-işaretçilerin bir bölümünün artışı ile bağlantılı. Tüm bunlardan dolayı uzmanlar ısrarla plastik bidonlara konulan ya da plastik torbalarda satılan turşuları yemeyin diyor.

Adelaide Üniversitesi ve Güney Avustralya Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü (SAHMRI) bilimcileri, erkeklerde görülen kronik hastalıklar ile “ftalat” (İng. phthalate) olarak bilinen zararlı kimyasalların yoğunluğu arasındaki ilişkiyi araştırdı. Çalışma sonuçları Environmental Research dergisinde yayımlanan bir makale paylaşıldı. Ftalatlar, her yanımızı saran tüketici ürünlerinden yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir. Gıda paketleme, ürün sarma, oyuncak üretimi, ilaç ve tıbbi cihaz yapımı gibi alanların vazgeçilmezi konumundadırlar. Marekete gittiğimizde, almak istediklerimizin nasıl da plastiğe gömülmüş durumda olduğunu çoğu zaman fark etmeyiz bile; çünkü gözümüz alışmıştır. Örneğin yoğurdu, o ince plastik tek kullanımlık kaplardan ayrı düşünemez duruma geldik (sakın yoğurt kaplarını daha sonra yiyecek saklamak için kullanmayın!). Ya da kola, gazoz vb. içecekleri nispeten kalın plastik şişeleri ile özdeşleşmiş olarak düşünürüz. Sıvı yağlar da sıklıkla plastik şişelerdedir.

En Tehlikelisi Turşu Bidonları

Ama herhalde en tehlikelilerinden biri, ince plastik “kavanoz”lara kurulan turşular olsa gerek; asit ve yağ plastiğin çözünerek yiyeceğe karışmasını en kolaylaştıran etkenlerden ikisi. 1500 Avustralyalı erkek üzerinde yapılan yeni araştırmada, yaşları 39 ile 84 arasında değişen bu erkeklerin %99,6‘sının idrar örneklerinde ftalatlara rastlandı. Araştırmayı yapan ekibin deneyimli üyesi Zumin Shi, toplam ftalat düzeyleri daha yüksek olan erkekler arasında, kalp-damar hastalığı, tip-2 diyabet ve yüksek kan basıncının daha yaygın olduğunu bulduklarını belirtiyor. Plastik kapta turşu sakın yapmayın, yapılmışları yemeyin! “Ftalatların bu hastalıklarla bağlantılı olma nedenlerini tam olarak anlamış değiliz. Fakat şundan eminiz ki, hormon salınımını kontrol ederek bedenin büyümesini, metabolizmayı ve cinsiyete bağlı gelişimi yöneten insan endokrin sistemi üzerinde, bu kimyasallar etki yaratıyor.

yeryuzundenhaberler.com

Yorumlar