plastik

Yaşam

TEMA Vakfı uyardı: Plastikler anne karnına, insan kanına kadar girdi!

TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, dünyadaki ve Türkiye’deki plastik kirliliğinin ulaştığı boyutlara dikkat çekerek bir an önce önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Bilim

Doğada çözünebilen ve kanserojen olmayan plastik geliştirildi

Hitit Üniversitesi'nin Yenilenebilen Biyokütlelerden Selüloz ve Grafen Katkılı PLA Biyoplastiklerinin Üretimi Projesi kapsamında kanserojen olmayan ve doğada çözünebilen plastik malzeme geliştirildiği...

Yaşam

Vücuda giren mikroplastik, iki saat sonra beyne ulaşabiliyor

Mikroplastiklerin sağlığa zararı tartışılmaz bir gerçek. Patojen ve toksinlerin beyne ulaşması Alzhemier gibi hastalıkların riskini artırabilir

Yaşam

Okyanus sularındaki plastik miktarı 18 yılda 11 kat arttı

2005 yılında okyanusları kirleten plastik parça sayısı 16 trilyonken, 18 yılda bu sayının tahmini 171 trilyona yükseldiği hesaplandı.

Sağlık

Kurban etini plastik kaplardan uzak tutun

Kurban eti saklanmasında plastik kap kullanılmamalı, kurban eti sıcakken poşete konulmamalı!

Sağlık

Ve korkulan oldu: Plastik insan kanında yaygınlaşıyor

Çevre ve canlıların sağlığı tehdit eden mikroplastiklerin tahmin edilenden daha çok insanın kanında bulunduğu tespit edildi.

bilimsel

Sığırların midesinde plastik yiyen bakteri bulundu

Büyükbaş hayvanların midesinde, plastiği parçalama yeteneğine sahip bakteriler keşfeden bilim adamları, büyük şaşkınlık yaşadı.

Yaşam

Plastik faciası deniz kaplumbağalarını da vurdu

Caretta caretta'ların kaslarında 'plastik atık' saptanırken, plastik atıkların insanlar üzerinde de aynı şekilde etkili olabileceği belirtildi.

Güncel

Avrupa ülkeleri plastik atıklarını Türkiye'ye satıyor

İngiltere, Belçika ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi, plastik atıklarını Türkiye'ye gönderiyor.

Dünya

Her hafta ne kadar plastik yiyorsunuz, farkında mısınız?

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın araştırmasına göre temel kaynağı sular olmak üzere insanların vücuduna her hafta bir kredi kartı boyutunda plastik giriyor.

bilimsel

Plastik malzemeler kronik hastalıklara sebep oluyor

Plastiklerin ana maddesi ftalatlar, her yanımızı saran tüketici ürünlerinden yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal maddedir.

Bilim

Araştırmacılar, İnceledikleri Tüm İnsan Dokularında Plastik Buldu

Bilim insanları, plastik kirliliğinin ulaştığı boyutları bir kez daha ortaya koyan yeni bir araştırmaya imza attı. Yapılan yeni bir araştırma, incelenen tüm insan dokularında plastiklere rastlandı.