bilimsel

Pandemi sürecinin evcil hayvanlara etkisi araştırıldı

Kediler pandemi sürecinde daha sevecen oldu, süreçten olumsuz açıdan en fazla köpekler etkilendi.

Pandemi sürecinin evcil hayvanlara etkisi araştırıldı

İngiltere'nin York ve Lincoln Üniversiteleri araştırmacıları, pandemideki sokağa çıkma yasağı sırasında insanların kedileriyle daha fazla ilgilendiğini ve bu nedenle birçok kedinin daha da sevecenleştiğini tespit etti.

Başta kedi ve köpek olmak üzere at, sürüngen, kuş, balık gibi hyavanlar besleyen 5.323 kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları, International Journal of Environmental Research and Public Health isimli hakemli bilimsel dergide yayımlandı.

Deneye katılanlardan yüzde 65’inden fazlası 2020 yılındaki karantina sırasında evcil hayvanlarının davranışlarının değiştiğini belirtirken genel olarak birçok kişi, evcil hayvanlarının tutumlarında iyileşme olduğunu söyledi.

en fazla olumsuz etki köpeklerde oldu. 

Davranışlarının olumlu yönde değiştiğini bildiren kişilerin büyük bir çoğunluğunun kedi sahibi olduğu belirtilen çalışmada, pandemiden olumsuz yönde en fazla köpeklerin etkilendiği aktarıldı.

Köpek sahibi kişilerden birinin yaptığı açıklamada, "Köpeğim bana çok daha muhtaç hale geldi. Evden çıktığımda, hatta sadece bahçeyle ilgilenmek için çıktığımda bile uluyor" dedi.

Kişilerin yüzde 15’i hayvanların daha enerjik olduğunu bildirirken, yüzde 30'u hayvanlarının daha rahat göründüğünü aktardı.

Katılımcılardan sadece yüzde 10’u karantina döneminin evcil hayvanları olumsuz etkilediği belirtirken, kişilerin yüzde 35,9’u kedilerinde sevgi ve sevecen tavırlarında artış gördüğünü kaydetti.

Araştırmayı gerçekleştiren York Üniversitesi’nden sağlık bilimci Emily Shoesmith, "Bulgularımız, daha zayıf bir sağlık durumunun, kişinin evcil hayvanına yönelttiği dikkati artırabileceğini gösteriyor" dedi.

Yorumlar