Teknoloji

G7 ülkeleri internet korsanlarına karşı anlaştı

İnternette küresel online güvenliğin artırılması konusunda iş birliği için el el sıkışan G/ ülkelerinin teknoloji bakanları ortak bildiri imzaladı.

G7 ülkeleri internet korsanlarına karşı anlaştı

İngiliz hükümetinin yaptığı açıklamaya göre; G7 ülkelerinin teknoloji bakanları, 11-13 Haziran'da İngiltere'nin Cornwall kentinde düzenlenecek 47. G7 Zirvesi öncesinde ortak bildiriye imza attı ve online güvenliğin artırılmasında iş birliğinin güçlendirilmesini istedileri 

Açıklamada, bildiriyle birlikte G7 ülkelerinin online güvenliğin artırılması konusundaki küresel zorluklara cevap verebilmek için bir dizi ortak prensibin ortaya konulduğu kaydedildi.

Online şirketlerin özellikle çocukların korunmasını öncelik haline getirmesi ve zararlı aktivitelerin azaltılması için gerekli sistemleri uygulamaya sokması gerektiği belirtilen açıklamada, ayrıca ortak bildiride küresel ticaretteki evrak işlerinin kağıda dayalı olmaktan çıkarılarak dijitale dönüştürülmesi için bir yol haritasının oluşturulmasının planlandığı da belirtildi.

Açıklamada, ayrıca teknoloji devlerine ilişkin endişelere G7 ülkeleri arasında iş birliğini artırarak daha güçlü bir şekilde cevap verilmesinin planladığı yer aldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere'nin Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden ise "Dünyanın önde gelen demokrasileri ve teknolojik güçleri olarak, dijital çağda teknolojinin açık ve demokratik toplumları nasıl desteklemesi ve geliştirmesi gerektiğine dair ikna edici bir vizyonu oluşturmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar