Teknoloji

E-ticarette yeni trend: KOL Satış

Key Opinion Leader yani Ana Fikir Önderi kelimesinin kısaltılmış hali ile adlandırılan KOL satış türündeki artış, elektronik ticarette yeni satış çılgınlığı olarak dikkat çekiyor.

E-ticarette yeni trend:  KOL Satış

Anlık satış yapan kanaat önderleri, e-ticarette yeni bir trend başlattı.  Asya’da başlayan KOL (Key Opinion Leader) olarak adlandırılan ve canlı yayınla dakikada binlerce ürün satılmasına neden olan satışlar dünya çapında dikkat çekiyor.

Tüketim çılgınlığının yeni bir safhası olan uygulama esasında  sistem olarak Yeni Çağ Akımları'nın daha önce TV ve konferaslar üzerinden insanları ikna ederek para toplama usullerinden pek farkı yok.... Tek fark tarikat liderlerinin yeni şirket CEO'larının alması ve pazarlamayı teknolojik soslarla süslemeleri..

Tabi sosyolojik ilgi, "alan memnun satan memnun" mantığı ve kapitalist bakış açısıyla ulaşılan satış rakamları göz önüne alındığında, uygulanın övgüler dizilerek, uzun süre ticaret dünyasında gündem oluşturacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

KOL satış usulü ile  canlı yayın sürecinde ürünleri tanıtarak anlık binlerce ürün satılabiliyor

Sosyal medya dışında, e-ticaret sitelerinde kullanılabilen canlı yayın uygulamalarının yeni bir pazar oluşturduğuna işaret eden TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, “Sosyal medya platformlarının canlı yayın özelliği veya e-ticaret firmalar tarafından kullanılan canlı yayın programları üzerinden yapılan satışlar ile dünyada her gün milyonlarca ürün satılıyor. Asya ülkelerinde canlı yayın satışı yapan ve KOL (Key Opinion Leader- Fikir Önderi) olarak adlandırılan isimler var. Bu isimler canlı yayın sürecinde ürünleri tanıtarak anlık binlerce ürün satışı gerçekleştirebiliyorlar. Daha samimi bir satış modeli olduğu için e-ticarette gelecek Kol-ticarette demek mümkün” diye konuştu.

Çiğdemli, “Mesela bir seyahat sitesinin CEO’su olan James Liang birkaç saatlik canlı yayın açarak 10 milyon dolara yakın seyahat paketi satmıştı. Bir ev aletleri firmasının yöneticisi Dong Mingzhu da birkaç saat içinde 40 milyon dolardan fazla değerde ev aletleri satışı gerçekleştirmişti. Çin’de ruj canlı yayınlarıyla bilinen Li Jiaqi ise sadece birkaç dakika içinde on binlerce ruj satışı gerçekleştiriyor” dedi.

Canlı yayında 

Cenk Çiğdemli, “Özellikle hızlı tüketim malzemeleri, tekstil kategorilerinde çok etkili bir yöntem. Canlı yayın satışları her kategoride kullanılabilir ancak hızlı tüketim, tekstil, ayakkabı, tesettür gibi kategorilerde, ürün deneme yapılarak e-ticarete farklı bir boyut getirebiliyor. İşletmelerin kendi web siteleri üzerinden canlı yayın ile satış yapmalar site trafiğini de olumlu etkileyerek ziyaretçilerle etkileşimi artırıyor. Canlı yayına özel indirim ve kampanyalar da çok rağbet görüyor. Görerek satın almak, online alışverişte güveni de olumu anlamda etkiliyor” diye konuştu.

Canlı yayın satışlarının müşteri deneyimini zenginleştiren bir model olduğunu ifade eden Çiğdemli, “Canlı yayında satış yapmak öncelikle firmaların daha fazla kişiye ulaşmasını kolaylaştırıyor. Canlı yayın satışları e-ticaret firmaları ve müşteriler için çok pratik ve çok kullanışlı bir deneyim. Canlı yayınlarda tanıtılan ürünleri müşteriler daha kolay ve 3 boyutlu bir şekilde inceleyebiliyor. Böylece müşteriler ürünleri daha yakından tanıdıkları için hızlı satın alma kararı verebiliyor. Müşterileriniz canlı yayında ürünü her açıdan görebildiği ve inceleyebildiği için canlı yayında satılan ürünlerin iade oranı oldukça az. Kısacası canlı yayın ile satış yapmanın en büyük avantajlarından birisi iade oranlarının azalması. Canlı yayında satış yapmak e-ticaret firmalarının stüdyo, fotoğraf çekimi, montaj, video çekimi gibi alanlarda yaptığı harcamaların azalmasına da yardımcı oluyor. Firmalar yalnızca bir akıllı telefon aracılığı ile canlı yayın yaparak satışlarını arttırabiliyor. Bizim de Ticimax olarak geliştirdiğimiz canlı yayın modülümüz, son dönemde en çok rağbet gören eklentilerden biri.”

Yorumlar