Biyoloji

Dünyanın en eski hayvan fosili Kanada'da bulundu

Dünyanın en eski hayvanı olduğu sanılan Dickinsonia'dan daha yaşlı hayvan fosili bulundu. 890 yıllık Little Dal sünger iskeleti, hayvanların en az 890 milyon yıl önce dünya sahnesine çıktığını gösteriyor.

Dünyanın en eski hayvan fosili Kanadada bulundu

Kanada'da 890 milyon yıllık hayvan fosili bulundu.. Yeni keşfedilen hayvan fosil, Rusya'nın kuzeybatısındaki Beyazdeniz kıyılarında bulunan 558 milyon yıllık Dickinsonia fosilinden yaklaşık 300 milyon yıl daha eski. 

Bilimsel analizlere göre; 890 milyon yıllık sünger fosili, şimdiye kadar bulunan en eski hayvan olabilir. Sünger benzeri fosil, dünyadaki bilinen en eski hayvanı 300 milyon yıldan fazla geriye itebilir. Ancak bulunan fosilin hayvan olup olmadığı konusunda şüpheler ve tartışmalar da var.

Nature dergisinde yayımlanan makalaye göre; Kanada'nın Ontario eyaletindeki Laurentian Üniversitesi Paleontoloji ve Jeoloji Profesörü Elizabeth Turner öncülüğündeki ekip, ülkenin kuzeybatısındaki "Little Dal" kireçtaşlarında yüz milyonlarca yıl önce yaşamış süngerlere ait olduğu düşünülen kalıntılar keşfetti.

CNN'nin haberine göre, Prof. Elizabeth Turner, gün yüzüne çıkarılan fosillerin sünger iskeletleri olduğunu ve hayvan yaşamını 890 milyon yıl öncesine götürebileceğini ifade etti.

Göttingen Üniversitesi Jeobiyoloji Profesörü Joachim Reitner de söz konusu bulgulara dair, "Bu (sünger) iskelet çok karakteristik ve bilinen karşılaştırılabilir benzeri yok." dedi.

Reitner, Turner'ın araştırmasına ilişkin makalesindeki bulguların, hayvan soyağacında da kilometre taşı olduğunu ve türün kökeninin tahmin edilenden çok daha öncesine kadar gittiğini kanıtladığını belirtti.

Süngerler, yeryüzündeki en eski hayvan türü olarak kabul edilirken bilimsel veriler bu türe ait en eski bulguların 535 milyon yıl öncesine kadar gittiğine işaret ediyordu.

Araştırmaya konu olan fosillerin ise bilinen sünger tarihini yaklaşık 350 milyon yıl öncesine kadar götürebileceği kaydediliyor.

Yorumlar