Turizm

Maliye Bakanından turizm sektörünün önünü açma müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Turizm sektörünün önünü açacak gelir ve kurumlar vergisi ile ilgili düzenlemeleri yapacağımızı açık bir şekilde ifade edeyim, dedi.

Maliye Bakanından turizm sektörünün önünü açma müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 3. Turizm Şurası'nda yaptığı konuşmada, bugüne kadar çalıştıkları Kültür ve Turizm bakanlarının ortak olarak "Bütçeden en düşük payı Bakanlık olarak biz alıyoruz" şeklinde ifadelerinin bulunduğunu belirterek, "Ümit ediyorum ki bu şuradan çıkacak sonuçlar Türk turizmini ileriye taşıyacak ve Bakanlık, şuranın sonuçlarına bağlı olarak herhalde bütçe ödeneklerini çok daha fazla isteyecek, biz de bunlara destek olacağız." diye konuştu.

Turizm sektörünün, meydana getirdiği katma değer, oluşturduğu istihdam açısından çok önemli olduğunun altını çizen Ağbal, Bakanlık olarak hem sektöre bütçeden daha fazla kaynak tahsis etmek anlamında hem de sektörden gelen talepleri karşılama noktasında her zaman hassas olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Ağbal, geçen sene eylül - ekim aylarında birçok sorun ile baş etmeye çalışan sektörün, hükümetin sağladığı destekler sayesinde bu zorlukları aştığını belirterek, bir yıllık süreç içerisinde sektörün bu kadar hızlı bir şekilde toparlanmasından, yüzlerin gülmesinden ve yatırım planlarından konuşuluyor olmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

İrtifak hakkı ve kullanma sözleşmelerinin sürelerinin uzatılmasına ilişkin düzenleme çalışmalarına dikkati çeken Ağbal, şöyle konuştu:

"Sizden gelen bu talebi inşallah çok yakın bir süre içerisinde hayata geçireceğiz. Komisyondan madde geçti, Genel Kurul'da inşallah bir, iki iyileştirme daha yapacağız. Bu çerçevede marinalar, yat limanları da dahil olmak üzere turizm tesis sahiplerine mevcut irtifak hakkı sözleşmelerini 49 yıla kadar uzatma imkanı veriyoruz. Yatırımcılarımız dilerse bu yerlerin ister sözleşmelerini uzatabilecekler, isterlerse doğrudan doğruya satın alma imkanına kavuşabilecekler. Düzenlemeyi yaparken bir hususa dikkat ettik, mevcut sözleşmelerin uzatılması istediğimiz ölçüde bir gelişme ve büyüme getirmez. Onun için düzenlemede mevcut sözleşmelerin iyileştirilmesi, tahsis edilen alanda her türlü yeni yapı yapılması, mevcut kullanımlarının fonksiyonlarının değiştirilmesi dahil olmak üzere bütün değişikliklerin yapılmasına da imkan sağlayacağız. Sözleşmeleri tadil edeceğiz ve bu yolla da kredi kuruluşlarından daha fazla kredi kullanma yolu açılmış olacak. Belki de daha fazla yeni yatırımcıları da sektöre kazandırmış olacağız."

Ağbal, düzenleme yasalaştığı takdirde bakanlıkların esas ve usulleri belirleyeceğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Ben turizm sektörüne şu çağrıda bulunuyorum, 'Bakanlıklar olarak kendi kendimize oturup çalışmalar yapmadan önce sektörün, bu düzenlemenin ikincil boyutunda neler yapılması gerektiği konusunda ön hazırlıklar yapmasında fayda var. Sözleşmelerin hangi suretle tadil edileceği, bu bedellerin ne zaman, nasıl ödeneceği, satın alma halinde ileriye dönük yapılacak yatırımlar gibi birçok başlık var. Sektör kendi ön hazırlıklarını ve kendi iç istişarelerini yaparsa Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte ortak bir toplantı tertiplenerek bu toplantıda sektörden gelecek görüş ve önerileri aldıktan sonra kendi çalışmalarımızı başlatmayı daha doğru buluyorum."

- Sektörün vergi indirimi beklentileri

Şuraya hazırlık anlamında sektörün çok sayıda görüş ve önerilerinin kendilerine ulaştığını ifade eden Ağbal, sektörün birçok vergide indirim beklentilerinin olduğunu belirtti.

Ağbal, mali imkan bulunduğu her zaman için sektörün önünü açacak, sektör üzerinde maliyet oluşturan bütün unsurları kaldırmayı ya da maliyetleri düşürmeyi sağlayacak düzenlemeleri yapmayı peşinen olumlu karşıladıklarını dile getirerek, özellikle sektörün büyümesini sağlayacak, istihdamı artıracak vergi önerileri bulunduğunu ve bunları prensipte haklı ve doğru gördüğünü kaydetti.

Sektörün önünü açacak gelir ve kurumlar vergisi ile ilgili düzenlemeleri de yapacaklarını belirten Ağbal, "Sayın Bakanımız ile görüşüyoruz. 2018 yılı bütçesinde de sektörün kruvaziyer başta olmak üzere birtakım talepleri var. İnşallah sayın Bakanımızla da görüşmek suretiyle bu konudaki talepleri de karşılamayı önemsiyoruz. Siz yeter ki moralleri yüksek tutun." dedi.

Yorumlar