Yeniçağ

Yoga yapmanın 20 yararı

Yoganın faydaları nelerdir?

Yoga yapmanın 20 yararı

1. Yoga esnekliği artırır

Yoga esnekliği artırır. Esneklik, fiziksel sağlık için oldukça önemli. Farklı stiller sunan yogada en düşük yoğunluklu çalışmanın bile esnekliği artırdığı belirtiliyor. Yoga, 65 yaş ve üstü yetişkinlerde de esnekliği geliştirmek için özellikle yararlı görünüyor.

2. Yoga stresten kurtulmaya yardımcı olur

Bilim yoganın stresi azaltmada mükemmel bir çözüm olduğunu söylüyor. Tabi ki fiziksel çalışmanın yanı sıra nefes çalışması, meditasyon gibi ritüeller de gerilimi önemli ölçüde azaltıyor.

3. Yoga zihinsel sağlığı iyileştirir

Hem hareket temelli yoga terapileri hem de nefes temelli uygulamaların depresif semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği belirtiliyor.

4. Yoga iltihaba karşı destek sağlayabilir.

Bazı araştırmalara göre Yoga çeşitli kronik durumlarda inflamasyona karşı iyi gelebiliyor.

5. Yoga gücünüzü artırır

Çoğu insan yogayı esneme ve esneklikle ilişkilendirirken, bazı yoga dersleri de güç geliştirmeye destek olarak kabul edilebilir. Alınan eğitime göre yoga gücünü de artıracaktır.

6. Yoga Kaygıyı Azaltır

Çok sayıda araştırma, yoganın anksiyete bozuklukları için alternatif bir tedavi olarak etkili olabileceğini öne sürüyor, ancak araştırmacıların birçoğu, kesin sonuç öncesi tekrarlanmış çalışmalar talep ediyor.

7. Yoga yaşam kalitesini iyileştirir

8. Yoga bağışıklığı artırır

Kronik stres bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Bağışıklığınız zayıfladığında hastalığa daha duyarlı hale gelirsiniz. Bununla birlikte yoga, stres için bilimsel olarak desteklenen alternatif bir tedavi olarak kabul edilir. Journal of Alternative and Complementary Medicine’de yayınlanan bir araştırmada, 12 hafta boyunca haftada bir kez 90 dakika yoga yapan kişilerin kanlarında hastalıklarla savaşan ve bağışıklıklarını koruyan antioksidan değerlerinin daha yüksek olduğu görüldü.

9. Yoga dengeyi iyileştirir

Araştırmalara göre yoga sporcularda dengeyi ve genel performansı iyileştiriyor. Daha yeni araştırmalar, yoganın yaşlı bireylerde de dengeyi iyileştirebileceğini öne sürüyor. Yoga özellikle yaşlı yetişkinler için denge kaybı kaynaklı yaralanmalara karşı iyi gelebilir.

10. Yoga, kardiyovasküler işleyişi iyileştirebilir

Yogik nefes almanın, işleyişi iyileştirmek için beynin kardiyorespiratuar merkezini gerçekten etkileyebileceğini işaret ediyor.

11. Yoga uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur

Bazı araştırmalar yoganın insanların uykuya dalma hızlarını ve derin uykuda kalma sürelerini iyileştirdiği gösteriyor. Bu durum kısmen, egzersizin yan etkilerinden ve özellikle yoga tarafından sağlanan zihinsel sakinleşme ve stresten kurtulmadan kaynaklanıyor.

12. Yoga benlik saygısını artırır

Beden imajı ve benlik saygısı genellikle ergenler ve genç yetişkinler için özellikle zorlayıcı. Yoga bu konuda da olumlu sonuçlar veriyor.

13. Yoga kemik sağlığını iyileştirir

Yogadaki bazı hareketler kemik sağlığı için faydalı olabilir.

14. Yoga, daha iyi duruşu teşvik eder

Teknolojiye bağımlı modern bir toplum olarak, cihazların başında oturarak veya kamburlaşarak giderek daha fazla zaman harcıyoruz. Yoga bu anlamda duruşunuzu da düzelterek daha sağlıklı kalmanızı sağlayabilir.

15. Yoga beyin işleyişini iyileştirir

Araştırmalar, yoganın gerçekten bir zihin-beden egzersizi olduğunu gösteriyor.

16. Yoga tükenmişliğe yardımcı olur

COVID-19 pandemisi sırasında bakımevi çalışanları arasındaki tükenmişliği inceleyen bir araştırma, yoga temelli meditasyon müdahalelerinin, iç algısal farkındalığı geliştirerek tükenmişliğin etkilerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu sonucuna vardı.

17- Yoga İnceltir
Orta yaştaki 15 bin yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, dört yıl ve üzerinde yoga yapan kişiler 10 yıllık dönemde kilo almaya daha az meyilli oluyor. Bir başka araştırma ise yoga yapan kişilerin yiyip içtikleri konusundaki farkındalıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

19- Yoga Sırt ağrılarınızı giderir

Onlarca araştırma, yoganın bel ağrılarını azaltabileceğini ortaya koyuyor. Son olarak kronik bel ağrısından şikayetçi 80 katılımcı ile yapılan çalışma, sadece bir hafta içinde bile, yoga yapan kişilerin farklı formda egzersiz yapan diğer gruba göre esnekliklerinin arttığını ve kısıtlılıklarının azatlığını gösterdi.

19- Yoga Menopoz sıkıntılarını azaltır
ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışma, menopoz sürecindeki kadınların iki aylık yoga çalışması sonunda ateş basması şikayetinin yüzde 30 oranında azaldığını gösterdi. Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma ise haftada iki kez 90 dakikalık Iyengar yoga dersi alan post menopoz sürecindeki kadınların dört ay sonunda enerji düzeylerinin daha yüksek olduğu, stres ve anskiyete düzeylerinin düştüğü görüldü.

20- Yoga kalp sağlığına faydalıdır
Araştırmalar; yoganın kan basıncını, kolesterolü ve kan şekerini düşürdüğünü gösteriyor, ki tüm bunlar kardiyovasküler sistemin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Healthline

Yorumlar