Yeniçağ

Vudu bebeği ile fuhuşa zorlanan kadınlar iddiası

Vudu büyüsü kullanılarak kontrol altına aldıkları iddia edilen 5 Nijeryalı kadınının fuhuşa zorlandığı iddiası ile bir İngiliz hemşire gözaltına alındı.

Vudu bebeği ile fuhuşa zorlanan kadınlar iddiası

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen olayda; Londra'da yaşayan İngiliz hemşirenin, büyü bebeği (vudu) kullanarak kontrol altına aldığını iddia ettiği 5 Nijeryalı kadını fuhuş yapması için Almanya'ya göndermeye çalıştığı öğrenildi.

Yargıç Richard Bond, Liberya doğumlu hemşire Josephine Iyamu'nun 'aşağılık' bir suç işlediğini belirterek, beş kurbanının hayatlarını korkuyla geçirmesine sebep olmasından ötürü suçlu bulunduğunu söyledi.

Kadınların Kuzey Afrika ve Akdeniz'den İtalya'ya yolculuk yapmak zorunda kaldıkları için 'gerçek ve önemli' bir ölüm riskiyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

'İNSAN TİCARETİ İĞRENÇ BİR SUÇTUR'

Yargıç Bond, "İnsan ticareti iğrenç bir suçtur. Mahkemeler, bu aşağılık ticarete katılanları caydırmak için meseleyi her zaman ciddi biçimde ele almalıdır" dedi ve "Kurbanlarınızın beşi, İtalya'da bir kampa sokulmadan önce, bulundukları tekneden kurtarılmak zorunda kaldı. Siz ise potansiyel tehlikeleri biliyordunuz ancak hiç umursamadınız" ifadelerini kullandı.

​51 yaşındaki Iyamu, İngiltere'nin merkezindeki Birmingham Kraliyet Mahkemesi'nde modern kölelik eyleminde bulunmaktan ötürü suçlu bulundu.

Yorumlar