Yeniçağ

Dr. Ümit Aktaş: Diyabetten korunur gibi Alzheimer’dan da korunabilirsiniz

Fitoterapist Dr. Ümit Aktaş'a göre; beyin hücrelerinde bir enflamasyon ve insülin direnci hastalığı olan Alzheimer’ı tetikleyen yanlış beslenme, karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri, hibrit tohumlar ve tarım ilaçları.

Dr. Ümit Aktaş: Diyabetten korunur gibi Alzheimer’dan da korunabilirsiniz

Sahte bilim Alzheimer’ın kökenleri konusunda herkesi yanıltmış

Yaşamın altın yıllarını tehdit eden ciddi bir sorun ve global bir tehdit olarak karşımıza çıkan Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik 16 yıllık sorunlu geçmişe dikkat çeken Dr. Ümit Aktaş, söz konusu çalışmayı yapan bilim insanlarının Alzheimer hastalığının nedeni olarak, gerçekte var olmayan protein bulduklarını iddia ettiklerini, bu proteini tespit etmek için kendi uydurdukları bir biyokimyasal yöntem kullandıklarını ve tüm dünyadaki Alzheimer çalışmalarını yanlış yönlendirdiklerini açıkladı. 

Nature Dergisi 16 yıl sonra özür diledi

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabında da konuya dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, konuyu şu bilgiler ile aktardı:  Nature Dergisi’nde 2006 yılında Alzheimer’ın beyinde biriken amiloid plakları nedeniyle oluştuğu yönünde bir makale yayınlandı. Alzheimer’ın nedeni olarak, beyinde bir protein birikimi olduğunu iddia ettiler. Bu makale Nature'da çıktıktan sonra bütün bir çalışma dünyasını değiştirdi. Alzheimer’ın nedenini ve tedavisini araştıran bütün bilimsel yayınlar bu yöne yönlendirildi. Hatta dünyada Alzheimer ile ilgili başka alanlarda çalışmak isteyen bilim insanlarına fon bile verilmedi. 

Geçen 16 sene içinde bu yayın tam 2.300 tane atıf aldı. Yani 2.300 araştırmada farklı bu yayın referans gösterilerek Alzheimer’ın beyinde biriken proteinle ilişkili olduğuna dair çalışmalar yapmaya çalışıldı. Fakat enteresan bir şekilde bunlardan başka bu proteini gösteren olmadı. Çok yakın bir süre içinde birkaç ay önce bir nörolog bununla ilgili yaptığı araştırmada bu yayının “sahte bir yayın” olduğunu buldu.  

Ortaya çıktı ki; makaleyi yayınlayan bu iki bilim insanı, olmayan bir proteini varmış gibi göstermek için kendileri birtakım biyokimyasal yöntemler keşfetmiş. Bu yöntemlerle proteinin varlığını göstermek için kopyala yapıştır yöntemiyle ve fotomontajla bir takım mikroskop görüntüleri yayına koymuşlar. Nature Dergisi de bunu derinlemesine araştırmadan yayınlamış. 2.300 tane referans alan bu yayında, referans gösteren diğer araştırmacıların hiçbirisi bu yayının sahte olduğunun farkına varamamış. Sahte bilim bizleri yanıltmış, yıllarca boyunca milyarlarca dolar harcanıp ve binlerce hastanın bu yoldan üretilen ilaçlar nedeniyle zarar görmesine, yan etki görmesine ve iyileşmemesine sebep olmuş. 

Bilim insanları şikâyetçi oldu

Olayın açığa kavuşmasının ardından bilim insanları şikâyetçi oldu ve Nature dergisi de özür dileyerek yayını geri çekti. Ancak bu geçen 16 yılda sahte bilim, Alzheimer çalışmalarını da yanlış yönlendirmiş ve hastalara zarar vermiş oldu. Alzheimer tedavisinin ve hastalığının engellenmesinin önüne geçti. Yani bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki Alzheimer kökeninde enflamasyona dayalı ve bu enflamasyonu tetikleyen gıda maddelerine dayalı bir hastalıktır. 

Alzheimer, günümüzde tip üç diyabet olarak adlandırılmaktadır

Peki, ne tetikler beyindeki enflamasyonu? Biliyoruz ki Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinde bir enflamasyon ve insülin direnci hastalığıdır. Bunu tetikleyen de yanlış beslenme, karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri, hibrit tohumlar ve tarım ilaçlarıdır. 

Alzheimer hastalarının beyin hücrelerinde insülin direnci meydana geldiği görülmüştür. Dolayısıyla Alzheimer’dan korunmak istiyorsanız beslenmenizi düzene sokmalısınız. Her türlü karbonhidrattan işlenmiş gıdadan ve tabi ki hibrit tohumlardan ve tarım zehirlerinden kaçınmalısınız. Alzheimer’ın tedavisinde yine beslenme son derece önemli. Yoğun omega-3 tedavisi, D vitamininin vücutta yüksek tutulması tedavide son derece etkilidir. 

Alzheimer’dan korunmak da Alzheimer olunduğunda tedavi olmak da mümkündür. Alzheimer bir enflamasyon ve insülin direnci hastalığıdır. Aynen diyabetten korunur gibi Alzheimer’dan da korunabilirsiniz.

Yorumlar