Yaşam

The Economist’e göre Dünyanın Yaşanabilir 10 Kenti

Viyana kenti, dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi. Daha önce de birinci seçilen kent, unvanını Auckland’dan geri aldı.

The Economist’e göre Dünyanın Yaşanabilir 10 Kenti

Dünyanın En Yaşanabilir 10 Şehri

  • 1. Viyana, Avusturya
  • 2. Kopenhag, Danimarka
  • 3. Zürih, İsviçre ve Calgary, Kanada (beraberlik)
  • 5. Vancouver, Kanada
  • 6. Cenevre, İsviçre
  • 7. Frankfurt, Almanya
  • 8. Toronto, Kanada
  • 9. Amsterdam, Hollanda
  • 10. Osaka, Japonya ve Melbourne, Avustralya (beraberlik)

The Economist’in araştırma ve analiz bölümü Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan rapora göre Avusturya’nın başkenti Viyana, dünyanın en yaşanabilir şehri olarak geri döndü. Raporda, “2021’in başlarında müze ve restoranlarının kapanmasıyla sıralamamızda 12. sıraya düşen Viyana, 2018 ve 2019’daki konumunu toparlayarak birinci sıraya yükseldi,” denildi.

“İstikrar ve iyi altyapı, şehrin sakinleri için ana cazibe kaynağı. Ayrıca tüm bunlar, iyi bir sağlık hizmeti ve birçok kültür ve eğlence fırsatıyla destekleniyor.”

Geçen yıl en yaşanılabilir şehir seçilen Auckland ise Koronavirüs pandemisi kısıtlamaları nedeniyle 34. sıraya düştü.

Dünyanın en yaşanabilir şehri sıralamasında Avusturya’nın başkentini Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve İsviçre’nin en büyük kenti Zürih izledi. Diğer İsviçre şehri Cenevre altıncı, Almanya şehri Frankfurt yedinci ve Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise dokuzuncu sırada yer aldı.

Kanada da ülke olarak iyi bir iş çıkardı; Calgary üçüncü sırada yer alırken, onu beşinci sırada Vancouver ve sekizinci sırada Toronto izledi.

Avustralya’nın çoğu şehri ilk 10’da yer almazken, listeye sadece Melbourne 10. sıradan listeye girebildi ve dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak yerini korudu. Melbourne, geçen yıl da 10. sırada yer alıyordu. Bu yıl sırasını Japonya’nın Osaka kentiyle paylaştı. Geçen yıl Brisbane, Adelaide ve Perth şehirleri de ilk 10’daydı, ancak sırasıyla 27., 30. ve 32. sıraya düştüler.

Fransa’nın başkenti Paris, geçen yıla göre 23 sıra yükselerek 19. oldu. Belçika’nın başkenti Brüksel, Kanada’nın Montreal’inin hemen arkasında 24. sıradaki yerini aldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Rusya’nın geçen şubat ayı sonlarında ülkeyi işgal etmesinin ardından EIU ekipleri incelemeye gidemediği için bu yıl listeye dahil edilmedi. Rus şehirleri Moskova ve St Petersburg, “sansür” ve batı yaptırımlarının etkisi sıralamasında düştü.

Listenin en sonunda ise 2011’den beri iç savaşın sürdüğü Suriye’nin başkenti Şam yer aldı.

Yorumlar