Yaşam

Mersinliler leylek nöbetinde!

Mersin’de göç sırasında leyleklerin elektrik tellerine çarpıp ölmemesi için doğa severler çareyi nöbet tutmakta buldu.

Mersinliler leylek nöbetinde!

Doğa Derneği gönüllü ve üyeleri 11 Ağustos’tan bu yana Mersin'de ilginç bir nöbet tutuyor. Nöbetin amacı  göç sırasında leyleklerin tünedikleri elektrik direklerinde elektirk akımına kapılmalarını önlemek.

Ağustos ayı başında, Derneği üye ve gönüllüleri Mersin bölgesindeki elektrik direkleri etrafında leylek ölümleri tespit etti.

Mersin, Avrupa ve Afrika arasında kuşlar için önemli göç yollarından birisi. Özellikle süzülerek göç eden uzun kanatlı leylek, küçük akbaba, kartal, şahin, atmaca, turna gibi kuş türleri göç yolculuğu sırasında dinlenme ve beslenme yerlerine ihtiyaç duyuyor. Özellikle geceleri tünemek için yüksek yerler gerekiyor ve bu nedenle kuşlar elektrik direklerine konuyor. 

 Doğa Derneği üye ve gönüllülerinin leylek nöbeti ile daha fazla leyleğin ölmesi engellenmiş oldu.

Gönüllüler leyleklerin direklere konması engellerken, Mersin Doğa Koruma Milli Parklar Şubesi ve Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım şirketi de direklerin izolasyonu için acil çözümler geliştirdi ve tespit edilen direklere izolasyon sağlandı.

Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım şirketi, Mersin Doğa Koruma Milli Parklar Şubesi, Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yaklaşık 2 ay sürecek kuş göç dönemi sırasında leyleklerin ölmemesi için çalışmalar sürüyor.

Bu yılki sonbahar dönemi sonrası kurumlarla beraber orta ve uzun vadeli planlamalar yapılarak kuşların göç yollarında daha sağlıklı konaklaması ve barınması için çalışmalar yürüteceklerini belirten Doğa Derneği Mersin Bölge Sorumlusu Turan Çetin ''Anadolu’da on binlerce yıldır leyleklerin göç mucizesinin tanığıyız. Onların güvenli bir şekilde bu yolculuğu tamamlaması için çalışıyoruz. Bu duyarlılığın sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de olması gerekiyor. Türkiye’de çok sayıda kuş gözlemcisi, uzman, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu var ve kuşlarla ilgili çok sayıda araştırma yapılıyor. Bu sayede kuşların göç sırasında öldüğü bölgeler biliniyor ancak şirketler elektrik direklerinde yeterince izolasyon çalışması yapmıyor. İvedilikle, kuş ölümlerinin yaşandığı bölgelerde gerekli çalışmalar başlatılarak leylek gibi uzun kanatlı kuşların ölümleri engellenmeli.’’ dedi.

Yorumlar