Yaşam

Bahçe sulamanın püf noktaları

Bahçede sulama yaparken nelere dikkat edilmeli? Bahçenizi sulamanın ip uçlarını

Bahçe sulamanın püf noktaları

Sıcak yaz mevsimi geliyor! Sıcaklıklar 25 °C'nin üzerine çıktığında sadece insanların değil, bahçedeki bitkilerimizin de daha fazla suya ihtiyacı olur. Özellikle ufukta günlerce yağmur yokken… Sulama, bahçe meraklıları için harika ama biraz zahmetli bir iş. Peki sulama yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bahçeyi sulamak için en iyi zaman sabah/öğleden öncedir. Sıcaklıklar hala düşükken su yavaşça toprağa sızabilir ve bitkiler onu en çok ihtiyaç duydukları zaman olan öğlen sıcağında emebilir.

Bitkileri tepeden sulamak daha hızlıdır, ancak çoğu bitki bunu affetmez- özellikle çiçekli bitkiler ve sebzeler toprağa yakın sulanmayı tercih eder. Gül gibi yoğun yapraklı bitkilerde, yapraklar yeterince hızlı kurumadığı zaman genellikle mantar hastalıkları gelişir.

Ara sıra, yine de bol sulanmalıdır. Sulama söz konusu olduğunda daha sık yerine daha bol su tercih edilmelidir. Ara sıra, ancak her zaman cömertçe sulama yapılırsa, su toprağın daha derinlerine sızabilir. Bu, bitkileri daha uzun kökler geliştirmeye teşvik eder ve bu da kurumanın daha iyi üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

Bitki gereksinimlerini tanır. Bir bitkinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu anlamak için genellikle yapraklarına bakmanız yeterlidir. Çok sayıda ince ve yumuşak yaprak, yüksek su talebini gösterir. Kalın, sert veya tüylü yapraklı bitkiler daha az suya ihtiyaçları vardır.

Toprağa göz kulak olmak gerekir. Bitkileri ne sıklıkta sulamanız gerektiği, özellikle bahçenizdeki toprağın türüne bağlıdır: Örneğin, killi toprak çok fazla su depolar ve bu nedenle yalnızca ara sıra sulamaya ihtiyaç duyar. Kumlu toprak neredeyse hiç su depolayamaz, bu da sık sulamayı bir zorunluluk haline getirir.

Çok soğuk su kullanmaktan kaçının. Soğuk musluk suyu çoğu bitki için strese neden olur. Güneş tarafından ısıtılmış durgun su kullanmak daha iyi bir seçenektir. Yine de musluk suyunun kendisi, aşırı derecede kireçli olduğu durumlar dışında çoğu bitkiye zarar vermez.

Bahçenizdeki bitkileri, çalıları ve çimleri bir sulama kabı ile sulamak size göre değilse, seçim yapabileceğiniz sayısız hortum, fıskiye, püskürtme tabancası ve pompa var.

Kaynak: Kärcher

Yorumlar