Yaşam

200 yaşındaki burgulu armut

Taşköprü'de bulunan ve 200 yaşında olduğu tahmin edilen “Burgulu” armut ağacı, sarmaşığı andıran gövde yapısı dolayısıyla Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca korunuyor.

 200 yaşındaki burgulu armut

 Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinin Dilek Köyü Muhtarı Kenan Savaş, Bu tür bir ağacın başka yerde bulunduğunu sanmadığını belirterek, “Türkiye’de olmayan bir ağaç türü olduğunu düşünüyorum. Bu ağaç bize dedelerimizden kalan bir miras.” dedi.

Kastamonu’da sarmaşığı andıran yapısıyla ilgi uyandıran, 200 yaşında olduğu tahmin edilen armut ağacı, ilgi çekiyor. Taşköprü ilçesine bağlı Dilek köyü Kuştepe Mahallesi’nde bulunan, yörede “burgulu armut ağacı” adıyla bilinen ağaç, farklı görüntüsüyle dikkati çekiyor. Tek bir kökten çıkan ama farklı ağaçlara aitmiş gibi gökyüzüne doğru sarmal şekilde uzanan ağacın yapısı, dallara kadar bu şekilde devam ediyor. Boyu 10, gövdesinin çapı ise yaklaşık 2,5 metre olan “burgulu armut ağacı” hala meyve de veriyor.

İl Özel İdaresi tarafından bastırılan “Anıt Ağaçlar” kitabında hakkında bilgi verilen ve 200 yaşında olduğu tahmin edilen ağaç, farklı görüntüsü dolayısıyla Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korumaya alındı.

“Ağaç Bize Dedelerimizden Kalan Miras”

Dilek Köyü Muhtarı Kenan Savaş, yaptığı açıklamada, böyle bir ağacın köylerinde bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bu tür bir ağacın başka yerde bulunduğunu sanmadığını dile getiren Savaş, “Türkiye’de olmayan bir ağaç türü olduğunu düşünüyorum. Bu ağaç bize dedelerimizden kalan bir miras.” dedi.

Savaş, ağacın köyün bir değeri olduğunu vurgulayarak, “Kökten gelen 9 farklı boğum, birbirini sararak yukarıya doğru çıkıyor. Sarmaşığa benzer bu görüntü, farklılığıyla dikkati üzerine çekiyor. Burgulu armut ağacını turizme kazandırmak istiyoruz. Yollarımız yeterince iyi olmadığı için bu konuda zorlanıyoruz. Bu ağacı görmek için gelmek isteyenler, yolun kötü olması nedeniyle gelemiyor.” diye konuştu

AA

Yorumlar