Hubble uzay Teleskobunun yeni yıl sürprizi

NASA, "Messier 79" adı verilen yıldız öbeğinin görüntülerinden oluşturulan kolaj fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.

Hubble'ın 2 no'lu gezegen kamerasının 1995-1997 yıllarında çektiği görüntülerle oluşturulan fotoğrafta, Güneş'e benzer yıldızlar sarı renkte görünüyor. Fotoğraftaki kırmızımsı büyük lekeler ömrünün son aşamadaki parlak dev yıldızlara ait, mavi parlak noktalar ise hidrojen yakıtları tükendiği için çekirdeklerinde helyum yanan, yaşlanmakta olan yıldızlar.

Yıldızların yoğunluğundan ötürü gökyüzündeki bir kar küresini andıran öbeğin 118 ışık yılı mesafede 150 bin yıldıza ev sahipliği yaptığı belirtildi.

NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılından bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/4488" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

290 Milyon Yıllık Fosil Robot Olarak Dirildi

Tarih öncesi dönemlerde canlıların nasıl y nasıl hareket ettiklerini merak eden bilim insanları, 290 milyon yıllık bir sürüngen fosilinden faydalanarak robot üretti.

Yapay zeka geleceği nasıl etkileyecek?

Yapay zeka, son yıllarda baş döndürücü bir hızla gelişirken, kamuoyu ‘endişeliler’ ve ‘umutlular’ olarak ikiye ayrılıyor. Peki, yapay zeka bize nasıl bir gelecek sunacak?

Phantomgate İskandinav mitolojisinden doğdu

Netmarble’ın yeni oyunu Phantomgate İskandinav mitolojisinden doğdu

Hollanda dev rüzgar çiftliği kuracak

Hollanda, dünyadaki en büyük rüzgar çiftliğini kurmayı planlıyor

Yamaha'dan üç tekerli motosiklet

Geleceğin motosikleti olmaya aday Yamaha Niken, sıvı soğutmalı 3 silindirli motor ve 15 inç lastiklerle geliyor. Tokyo Motor Fuarı etkinliğinde tanıtılan üç tekerlekli motosiklet modeli büyük ilgi...

Çılgın Proje: Asteroitten sarkan gökdelen

‘Clouds Architecture Office’ tasarım firmasının fantastik projesine göre, asteroitten yeryüzüne doğru sarkacak kule, kuzey yarım küre ile güney yarım küre arasında seyahat edecek.