Hubble uzay Teleskobunun yeni yıl sürprizi

NASA, "Messier 79" adı verilen yıldız öbeğinin görüntülerinden oluşturulan kolaj fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.

Hubble'ın 2 no'lu gezegen kamerasının 1995-1997 yıllarında çektiği görüntülerle oluşturulan fotoğrafta, Güneş'e benzer yıldızlar sarı renkte görünüyor. Fotoğraftaki kırmızımsı büyük lekeler ömrünün son aşamadaki parlak dev yıldızlara ait, mavi parlak noktalar ise hidrojen yakıtları tükendiği için çekirdeklerinde helyum yanan, yaşlanmakta olan yıldızlar.

Yıldızların yoğunluğundan ötürü gökyüzündeki bir kar küresini andıran öbeğin 118 ışık yılı mesafede 150 bin yıldıza ev sahipliği yaptığı belirtildi.

NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılından bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/4488" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Uçan Gökdelen Analemma Tower nasıl inşa edilecek?

Analemma Tower inşa edilirse, dünyanın en uzun binası olmasının yanı sıra bilimkurgu filmlerindeki tasarımları aratmayacak mimari özellikler taşıyacak.

Derin Öğrenme yapabilen mükemmel insansı robot Ameca

Ameca’nın üç ana bölümü: mekanik, elektronik ve yazılım

Saatte bin kilometreden hızlı 'tren': Hyperloop One

Şehirlerarası yolcuları mıknatıslarla havalandırarak vakumlu tüplerde saatte 1000 kilometreden daha hızlı taşıyacak yeni kapsül konsepti bir video ile tanıtıldı

Kedilerin ruh halini saptayan uygulama iddiası

Kedilerin yüzlerindeki ipuçlarını kullanarak sağlık durumlarını hızlı şekilde değerlendirebildiğini iddia eden yeni telefon uygulaması geliştirildi.

Ve karşınızda Disney'in ilk robotu: Groot

Disney, üç yıldır üzerinde çalıştıkları robot Groot'un videosunu paylaştı ve bu konuda en azıdan görsel açıdan filmleri kadar başarılı olduğunu kanıtladı.

290 Milyon Yıllık Fosil Robot Olarak Dirildi

Tarih öncesi dönemlerde canlıların nasıl y nasıl hareket ettiklerini merak eden bilim insanları, 290 milyon yıllık bir sürüngen fosilinden faydalanarak robot üretti.