Sinema-TV

Yıldız Kenter Belgeseli'nin çekimleri başladı

Yıldız Kenter Belgeseli'nin, Temmuz ayında ENKA Sanat’ta gerçekleştirilecek prömiyer gösterimiyle izleyiciyle buluşması hedefleniyor.

Yıldız Kenter Belgeselinin çekimleri başladı

2019 kaybettiğimiz ünlü tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in hayatını anlatan belgeselin çekimleri Selçuk Metin’in yönetmenliğinde başladı. ENKA Sanat'ın yapımcılığını, Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün danışmanlığını üstlendiği belgeselin senaryosu Zeynep Miraç tarafından kaleme alındı. 

Belgeselin senaryosunu yazarken Prof. Dr. Dikmen Gürün'ün "Tiyatro Benim Dünyam" kitabının izinden giden senarist Zeynep Miraç; tiyatrocu, eğitmen, anne, yurttaş, insan Yıldız Kenter’i anlatmak için birlikte oynadığı oyuncuların, aile fertlerinin, öğrencilerinin ve yakın dostlarının tanıklıklarına başvuruyor. Yönetmenliğini Selçuk Metin’in, görüntü yönetmenliğini ise Doğan Sarıgüzel’in üstlendiği belgesele oyun programları, afişler, fotoğraflar, gazete kupürleri ve görüntüler de eşlik edecek.  

Yıldız Kenter’in kişiliğini, hayata ve tiyatroya bıraktığı izleri odak noktasına alan belgeselde Genco Erkal, Haldun Dormen, Kadriye Kenter, Müjdat Gezen ve Tilbe Saran gibi isimlerin yanı sıra Ayhan Kavas, Bartu Küçükçağlayan, Bülent Şakrak, Demet Akbağ, Demet Evgar, Dikmen Gürün, Engin Hepileri, Filiz Kutlar, Hakan Gerçek, Jülide Kural, Mehmet Birkiye, Nergis Çorakçı,  Okan Yalabık, Suat Öztuna ve Yeşim Koçak ile yapılmış röportajlar da yer alacak.  

İzleyicilere 1940-50’lerin Ankara’sı ile son 50 yılın İstanbul’una dair ipuçları da sunan belgeselin, çekim ve kurgu sürecinin tamamlanmasının ardından, ilk gösteriminin Temmuz ayında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılması planlanıyor. 

Yorumlar