Sinema-TV

Yapmcı Birol Güven’e göre başarının formülü

Ünlü Yapmcı Birol Güven’e göre; başarının formülü kendinden daha akıllı insanlarla çalışmak...

Yapmcı Birol Güven’e göre başarının formülü

DenizBank ve Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde, 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında, Yönetmen Bora Talat Oyacı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Senaryo Sohbetleri”nin on altıncı bölüm konuğu “Yapımcı Gözüyle Senaryo” başlığı ile Yapmcı Birol Güven’di.

"Hikayen nasıl başladı?” sorusuna Birol Güven,  “Benim hedeflerim değil niyetlerim va. Küçüklüğünden bu yana her daim hayatı akışına bıraktım ve bu akışa bırakmanın sonucu olarak Gani Müjde, Yavuz Turgul gibi çok önemli isimlerle yollarım kesişti" dedi.

Yaptığı işlerle ilgili düşüncesini de paylaşan Güven, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Vazgeçebilme gücünü elimden hiçbir zaman bırakmıyorum. Ben vazgeçebilmeliyim yaptığım işlerden. Diğer türlü yaptığın işlerin kölesi oluyorsun. Ben hep vazgeçebiliyorum ve o güç elimde oluyor. Hayatımı ve yaptığım işleri akışına bırakıyorum ve gidiyorum. Gani Müjde ve Yavuz Turgul ile tanışmasam yazmaz ve kendimi başka bir meslekte bulabilirdim. Sen artık yapamazsın diyenlere karşı da yaptığım işte daha çok motive oluyorum ve başarılı oluyorum”.

 Önemli olan basit ama dokunaklı hikayeler

Moderatör Bora Talat Oyacı’nın “Bir yapımcı olarak hikayeleri nasıl seçersiniz?” sorusuna büyük ve çok iddialı projelerden ziyade küçük ve gündelik hayat hikayelerini, sıradan insanların hikayesini çok sevdiğini ifade eden Birol Güven, “Hiçbir şey gerçek hayat kadar ilginç değildir. Hayata dair çok güzel detaylar var. Önemli olan o detaylar içindeki basit ama dokunaklı hikayeleri bulabilmektir. Herhangi bir insanın başına gelebilecek şeyleri yazmayı çok seviyorum” cümlelerini kullandı.

Başarının formülü de kendinden daha akıllı insanlarla çalışmaktır

 Diziler için yazdığı karakterlere dair yorumlarını izleyenlerle paylaşan Birol Güven, çalışırken toplumda rahatlıkla görülebilen şeyleri tek karaktere yükleyerek yazdığını ve bunu her projesinde bilinçli olarak yaptığını dile getirdi. Diziyi izleyen seyircinin o karakter için "Aaa aynı benim babam" demesinin kendisi için en önemli başarı kriteri olduğunu vurgulayan Güven, yazdığı karakterlere ve başarılı formülünü şu cümlelerle ifade etti: “Benim karakterlerim hiçbir yerde görülmeyen karakterler değildir. Ben, hiçbir yerde göremeyeceğimiz uçuk kaçık karakterler yerine herhangi bir yerde görebileceğimiz bir karakteri yazmak istiyorum. Ben yazacağım her hikâyeyi oyuncuya göre yazarım. Her bir projede senaryo tek başına bir kâğıt parçasıdır. O işte yönetmen, oyuncu, ışıkçı, makyöz, asistan gibi birçok ekip üyesi vardır ve izlediğiniz o işlerin arka planında her birinin büyük emeği vardır. Bu, tek başına yapılan bir iş değildir. Bunun için de ekip olarak çok uğraşıyoruz ve ben her zaman kendimden daha akıllı insanlarla çalışıyorum. Başarının formülü de kendinden daha akıllı insanlarla çalışmaktır”.

Yorumlar