Sinema-TV

Ursula K. Le Guin’in Mülksüzleri de dizi oluyor

Ursula K. Le Guin’in kültleşen distopik bilimkurgu romanı Mülksüzler diziye uyarlanıyor

Ursula K. Le Guin’in Mülksüzleri de dizi oluyor

Ursula K. Le Guin tarafından 1974 yılında yayımlanan orijinal adı The Dispossessed olan ve  dilimize Metis Yayınları tarafından Levent Mollamustafaoğlu imzasıyla ve Mülksüzler adıyla kazandırılan ünlü eser dizileştiriliyor.

Hugo ve Nebula gibi prestijli ödüllerin sahibi eser, birbirlerinden yüz yıllar içerisinde korku ve güvensizlik duygularıyla uzaklaşan Anarres ve Urras adlı ikiz gezegenlerdeki paralel hikâyeleri konu alıyor.

Anarres kolonisi zaman içerisinde, savaşan ulusların, ciddi yoksullukların ve muazzam zenginliğin uygarlığı Urras’tan izole ediliyor. Anarres’teki bir fizikçi, zaman ve mekânın sınırları hakkında bir teori geliştiriyor. Bu teori sayesinde uzay ve mekân algıları tümden değişiyor. Bu değişim, her iki gezegende de radikal dönüşümlere neden olabilir. Hatta bu gezegenlerin evrendeki konumlarını bile değiştirebilir. Ancak öncesinde teorinin kanıtlanması lazım. Bu nedenle dahi fizikçinin Urras’a seyahat etmesi ve bu iki uygarlık arasındaki anlaşmazlıkları çözüme kavuşturması gerekiyor.

Mülksüzler Dizisi hakkında bilgiler kısıtlı

Şu an için dizinin yayıncı platformu, senaristleri, yönetmenleri ya da oyuncuları gibi detaylar belli değil.

1212 Entertainment’tan Joshua Long ve Roberto Grande, uyarlama hakkında şunları kaydediyor:

“Mülksüzler, Ursula K. Le Guin’in bütün kitapları arasında günümüzle içgüdüsel bir yakınlık kurmayı başarıyor. Mülksüzler, şu an içinde yaşadığımız dünyayla çok doğru bir şekilde eşleşiyor. Bilimkurgu türü üzerinde bu denli büyük etki yapmış çok az eser var ve bu kitabı yeni bir ortama uyarlama görevinin bizlere emanet edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz.”

Anonymous Content’ten David Levine ise şu yorumda bulunuyor:

“Mülksüzler, toplumumuzdaki güncel bölünmenin iyi hazırlanmış bir araştırmasını sunuyor. Bunu da suçlama, küçümseme ya da yargılama olmaksızın; aynı anda hem ciddi düşünmeye hem de kaçmaya sevk ederek yapıyor.”

Mülksüzler dizisi hakkında umut veren bir detay ise Le Guin’in oğlu Theo Downes Le Guin’in de projenin içinde olması. Theo geliştirme sürecini yakından takip ederek annesinin mirasına sahip çıkacak.

Theo Downes Le Guin uyarlama haberi hakkında şunları söylüyor:  “Yayımlanmasından neredeyse yarım yüzyıl sonra Mülksüzler, kendimizi sıkıştırdığımız kalıpları nasıl değiştirebileceğimiz hakkında güncel öneriler sunmaya devam ediyor.

“Annemin sözlerinin ve fikirlerinin her zamankinden daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olabilmek için 1212 Entertainment ve Anonymous Content ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum.”

Yazarın bir diğer klasiği Yerdeniz serisi de ekrana uyarlanacak.

Öte yandan bilimkurgunun diğer devlerinden Isaac Asimov imzasını taşıyan Foundation ve Frank Herbert’ün kaleminden çıkan Dune uyarlamaları da şu sıralar gündemi hayli meşgul ediyor. Anlaşılan kült bilimkurgu eserlerinin sinema ve televizyondaki yolculuğu tüm hızıyla devam edecek.

Kaynak: Variety Çeviri: Devrim Beyaz - kayiprihtim

Yorumlar