edebiyat

Kültür Sanat

Attila İlhan Edebiyat Ödülleri'ne 2024 başvuruları başladı

Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı tarafından, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle bu yıl 9. kez düzenlenen "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri"ne başvurular başladı.

Kültür Sanat

2024 Tudem Edebiyat Ödülleri Roman dalında verilecek

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatımıza çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri'nin 22. yarışması, 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında...

Kültür Sanat

Oğuz Tansel Çocuk Yazını Araştırma ödülü başvuru şartları açıklandı

Bilkent Üniversitesi Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma Merkezi tarafından verilecek Çocuk Edebiyatı Araştırma armağanı için başvurular başladı. İşte katılım şartları ve ödül miktarı:

Kültür Sanat

Oktay Akbal Edebiyat Ödüllerini alacak isimler açıklandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Oktay Akbal Edebiyat Ödülü yarışması sonuçlandı. Ödüller Esra Sezer Ciner, Hürriyet Yaşar ikinci ve Özhan Öztürk' verilecek

Kültür Sanat

Sadık Yalsızuçanlar: Yazının bir iyileştirici bir de yaralayıcı yanı var

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta Aykut Ertuğrul’un moderatörlüğünde her ay gerçekleşen 100 Yüze İmza Söyleşi programının Aralık ayı konuğu ünlü yazar Yazar Sadık Yalsızuçanlar oldu.

Kültür Sanat

Dünya Fantazi Ödülleri 2022 adayları belli oldu

2022 World Fantasy Awards finalistleri açıklandı. İşte fantastik kurgu edebiyatını en prestijli ödüllerinden Dünya Fantazi Ödülleri’nde ödüle yakın isimler.

Kültür Sanat

9. Sarıyer Edebiyat Günleri ödül töreni ile sona erdi

400 yazar ve 40 yayınevinin katıldığı Sarıyer Edebiyat Günleri etkinliğinde, Beyaz Martı Edebiyat Ödülü bu yıl Latife Tekin’in olurken Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda derece girenlere ödülerini Türkan Şoray...

Kültür Sanat

13. İstanbul Edebiyat Festivali başladı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin organize ettiği 13. İstanbul Edebiyat Festivali, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) açılış programıyla başladı.

Kültür Sanat

Sedat Simavi 2021 Ödülleri açıklandı

2021 Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu. 11 Aralık 1953 tarihinde yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi anısına 45 yıldır verilen ödüllerde bu yılki galipler duyuruldu.

Kültür Sanat

National Book Awards 2021 - Ulusal Kitap Ödülleri verildi

2021 National Book Ödüllerinin kazananları duyuruldu. Ulusal Kitap Ödülleri, kurgu, kurgu dışı, şiir, çeviri edebiyat ve genç edebiyat kategorilerinde verildi.

Kültür Sanat

Yunus Nadi 2021 Ödüllerini kazananlar belli oldu

76. Yunus Nadi Ödülleri kazananları açıklandı. 5 dalda toplamda 6 eserin ödüle layık bulunduğu yarışmada, 376 eser yarıştı.

Medya ve Sinema-TV

Ursula K. Le Guin’in Mülksüzleri de dizi oluyor

Ursula K. Le Guin’in kültleşen distopik bilimkurgu romanı Mülksüzler diziye uyarlanıyor