Sinema-TV

Geleceğin Sineması ödülü için yarışacak 20 senaryo belli oldu

18. Geleceğin Sineması yarışmasında finalistler açıklandı. Jürinin seçeceği 10 Proje Altışar Bin TL destek almaya hak kazanacak.

Geleceğin Sineması ödülü için yarışacak 20 senaryo belli oldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığı ve iş birliği ile sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri amacıyla düzenelenen “Geleceğin Sineması” yarışmasında finale kalan 20 senaryo ön jüri toplantısı sonucu belirlendi. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK)’nın danışmanlığı ve iş birliğiyle bu yıl 18. kez düzenlenen Geleceğin Sineması yarışmasında finalist isimler açıklandı.

Ön jüri üyeleri bu yıl toplam 160 projeyi değerlendirdi. Finale kalan 20 ismin projesi, 16 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen ön jüri toplantısının ardından belli oldu. 

18. Geleceğin Sineması Finalistleri

NO

PROJE ADI

İSİM SOYİSİM

1

Ahadî

Deniz Altun

2

Anahtarlar

Seher Davran

3

Anı Rüyası

Nadir Kağan Kocakaya

4

Apati

Görkem Arslan

5

Armonika

Yalçın Dilsiz

6

Bagajdaki Yabancı

Hakan Erdal

7

Balık

Emirhan Cangül

8

Biz Bir Aileyiz

Ayşenur Karasu

9

Cevher

İlcan Edgar Özuluca

10

Gece Görüşü

Baran Kaya

11

Kırmızı Pabuç

Işın Akpınar

12

Kuş Olsam

Cüneyt Işık

13

Manşet

Furkan Rıza Demirel

14

Patlama

Dicle Kaplan

15

Portakal Suyu Gibi Hisseden Adam

Kemal Akçay

16

Rutubet

Turan Haste

17

Tekerler

Derya Eroğlu

18

Uzak İklimlerin Kokusu

Tuvana Simin Günay

19

Yankı

Esen Demir

20

Yasak Havuç

Ozan Dindarik

 

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrencilerin kurmaca, deneysel, belgesel ve animasyon türündeki projeleriyle katılım gösterdiği yarışmada Deniz Altun’un Ahadî, Seher Davran’ın Anahtarlar, Nadir Kağan Kocakaya’nın Anı Rüyası, Görkem Arslan’ın Apati, Yalçın Dilsiz’in Armonika, Hakan Erdal’ın Bagajdaki Yabancı, Emirhan Cangül’ün Balık, Ayşenur Karasu’nun Biz Bir Aileyiz, İlcan Edgar Özuluca’nın Cevher, Baran Kaya’nın Gece Görüşü, Işın Akpınar’ın Kırmızı Pabuç, Cüneyt Işık’ın Kuş Olsam, Furkan Rıza Demirel’in Manşet, Dicle Kaplan’ın Patlama, Kemal Akçay’ın Portakal Suyu Gibi Hisseden Adam, Turan Haste’nin Rutubet, Derya Eroğlu’nun Tekerler, Tuvana Simin Günay’ın Uzak İklimlerin Kokusu, Esen Demir’in Yankı ve Ozan Dindarik’in Yasak Havuç adlı senaryoları finale kaldı.

Finale kalan 20 proje arasından kazanan 10 isim ve yarışmanın birincisi, BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe başkanlığında; Nişantaşı Üniversitesi / Radyo, TV-Sinema Bölüm Başkanı ve Dekan Yardımcısı Burcu Kurtiş, Yönetmen ve Senarist Emre Kavuk, Oyuncu Yiğit Kirazcı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat'ın yer aldığı ana jüri tarafından belirlenecek.

10 Projeye Altışar Bin TL Destek Verilecek

18 yıldır T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle gerçekleştirilen Geleceğin Sineması’nda bu yıl 10 projeye altışar bin TL maddi destek ve danışmanlık desteği verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular geleceginsinemasi. comadresi ve TÜRSAK Vakfı'nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir. 

Yorumlar