Sinema-TV

Crossroads Kısa Film Festivalinde yarışacak filmler belli oldu

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temalı

Crossroads Kısa Film Festivalinde yarışacak filmler belli oldu

Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI: Junior Chamber International) İstanbul şubesi tarafından 14 yıldır BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında düzenlenen festival bu yıl "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" temasıyla gerçekleşiyor. Finalist filmlerin 14 Ekim’e kadar Tasarım Atölyesi Kadıköy'de ücretsiz  izlenebileceği festivalin Ödül Töreni 17 Ekim’de gerçekleşecek.

Festivalin bu seneki ana jüri üyeleri arasında Leyla Yılmaz, Diloy Gülün, İpek Erdem ve Ahmet Rıfat Şungar bulunuyor.

Damla Ersan, Dr. Öğr. Üyesi Emrah Suat Onat, Melda Çınar, Dr. Öğr. Üyesi Emre Doğan ve Özlem Durmaz’dan oluşan Ön Eleme Jüri Üyeleri dünya çapında 16 ülkeden başvuran 1769 film arasından  finalist filmleri belirledi. Finale kalan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temalı 20 film, izleyenlerin beğenisine sunuldu ve izleyiciler tarafından beğenilen filmler ve yönetmenler ayrıca seyirci özel ödüllerine aday gösterilecek.

17 Ekim’de gerçekleşecek Gala Gecesi’nde sekiz farklı kategoride kısa filmler ödüle layık görülecek. 

Ön eleme jürisi tarafından belirlenen finalist filmler:

  • Ifgenia: More Tears – George Georgakopoulos - Greece
  • The Recess – Navid Nikkhah Azad – Iran Islamic Republic
  • The School Bus – Ramazan Kılıç -Turkey
  • Trapped Women – Nataly Vergara Adrianzen - Peru
  • They Will Not Silence Our Voices - Yennué Zárate Valderrama - Mexico
  • Flamenco Queer – Ana Gonzalez, Frederick Bernas - Spain
  • Spring Days - Imad Badi - Morocco
  • Best Actress – Umut Alaz Kökçü - Turkey
  • The Graffiti - Aurélien Laplace - France
  • Frozen Out - Hao Zhou – U.S. 
  • Ava Kuña, Aty Kuña: Indigenous Woman, Political Woman - Julia Zulian, Fabiane Medina,
  • Guilherme Sai - Brazil
  • Pride - Caroline Bento, Laura Richard - France
  • Offside Again? - Feyzi Baran, Kamil Kahraman - Turkey
  • Shikhandi - Sahil D. Gada - India
  • Free Fun - Fehmi Öztürk - Turkey
  • In Nature- Marcel Barelli – Switzerland 
  • The Raging Dance of Casseus - Nicole Reyes – Camilo Mejia – Dominic Republic 
  • Black & White – Eluned Zoe Aiano, Anna Benner – Czech Republic 
  • Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
  • Mutavva - Mert & Berk Sata – Turkey 

Yorumlar