Sinema-TV

2021 Crossroads Ödülleri verildi

1-14 Ekim tarihlerinde finalist film gösterimleri tamamlanan 15. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali, 17 Ekim Pazar akşamı gerçekleşen Ödül Töreni ve Gala Gecesi ile sona erdi.

2021 Crossroads Ödülleri verildi

JCI (Junior Chamber International-Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) İstanbul tarafından 14 yıldır BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında düzenlenen 15. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" temasıyla gerçekleşti.

 8 farklı kategoride ödül kazanan kısa filmler

Temayı En İyi Yansıtan Film – Dans La Nature - Marcel Barelli – Switzerland 
En İyi Kurmaca - Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
En İyi Belgesel - Flamenco Queer – Ana Gonzalez, Frederick Bernas - Spain
En İyi Yönetmen - Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
En İyi Kurgu - Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
En İyi Senaryo - Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
En İyi Sinematografi - Eggshells – Slava Doytcheva  - Bulgaria 
Seyirci Özel Ödülü - Mutavva - Mert & Berk Sata – Turkey 

Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali 2021 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na bağlı olarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temasının yansımalarını ve izlerini anlatan kısa filmleri ve yönetmenlerini ödüllendirdi.

Festivalin bu seneki ana jüri üyeleri arasında yapımcı Diloy Gülün, yönetmen/yapımcı Leyla Yılmaz, oyuncu İpek Erdem ve Ahmet Rıfat Şungar yer aldı. 

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Suat Onat, Dr. Öğr. Üyesi Emre Doğan, oyuncu Özlem Durmaz, yazar, oyuncu Damla Ersan, Melda Çınar, muhabir, yönetmen Ulaş Tosun’dan oluşan Ön Eleme Jüri Üyeleri dünyanın birçok ülkesinden başvuran 1769 film arasından  finalist filmleri belirledi. Finale kalan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temalı 20 film, izleyenlerin beğenisine sunuldu ve izleyiciler tarafından beğenilen filmler ve yönetmenler oylanarak ayrıca seyirci özel ödülü belirlendi.  

Festivalin bu seneki Danışma Kurulunda ise yönetmen Hatice Aşkın, Doç. Dr. İstanbul Gelişim Üni. GSF İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Nagihan Çakar Bikiç, İstanbul Beykent Üni. İletişim Fakültesi Dekanı Oğuz Makal ve Dr. Öğr. Üyesi Zühal Çetin Özkan yer aldı. 

Ödül töreninde Festival Ana Jüri Üyeleri, Ön Jüri Üyeleri ve Danışma Kurulu’na teşekkür plaketleri takdim edildi. 

15. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali Destekçilerine Teşekkür

Festivale yüksek katkıda bulunan sponsorlar arasında yer alan Tasarım Atölyesi Kadıköy, İksad, Üstün Patent, Koperatiff Reklam Ajansı, Digital Film Center, Sobraz İletişim, Cetus ve Gradezone firmalarına plaketlerini 2021 JCI İstanbul Başkanı Tolga Kayasu takdim etti. 

Gala gecesinde  NDBT Topluluğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Raks Dans Tiyatrosu gösterisi ve Otto Barok Topluluğu müzik dinletisi sundu.

15. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Seçkin Koç teşekkür konuşmasında; “Festival kapsamında gönüllü olarak 2000 saat üzerinde mesai harcayarak dünyanın bir çok yerinden yüksek sayıda başvuru alınmasından ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” adına farkındalık yaratılmasından ötürü gururluyuz“ dedi.

Yorumlar