Sağlık

Şeker hastaları meyveyi nasıl ve ne kadar yemeli?

üzüm, incir, muz, kavun, karpuz, diyabet hastaları için sakıncalı meyveler...

Şeker hastaları meyveyi nasıl ve ne kadar yemeli?

Sağlıklı beslenmeleri çok önemli olan diyabet hastalarının, dengeli meyve yemesinin önemine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Günlük aldığımız karbonhidratın kompleks olması, günlük enerjinin yüzde 40-50’yi geçmemesi özel bir durumu olmayan herkes için geçerli. Diyabet hastaları için ise çok daha önemli. Dolayısıyla sağlıklı karbonhidrat kaynağı olduğunu bildiğimiz meyveler de belirli porsiyonlarda tutulmalı. İstediğimiz kadar yiyebileceğimiz meyve yoktur” uyarısında bulundu. 

Şeker hastaları için sakıncalı meyveler

Glisemik indeksi yüksek, yani kan şekeri değerlerini hızlı değiştirebilen üzüm, incir, muz, kavun, karpuz ve kuru meyvelerin yenmesinin bazı kişiler için sakıncalı hale gelebileceğine dikkat çeken Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Diğer meyvelerin lif oranları yüksek olduğu için ara öğünlerde tüketilen meyveler kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ana öğünden 2–2,5 saat sonra meyve ile ara öğün yapılabilir” dedi.

Porsiyonlar diyetisyen tarafından kişiye özel belirlenmeli

Porsiyonların diyetisyen tarafından kişinin gereksinimine ve kan şekeri seyrine göre belirlenmesi gerektiğini belirten Örnek, “Meyvenin suyu hazır değil, taze sıkılmış olarak içilebilir. Fakat posasından arındırıldığı için glisemik indeksi yükselmiş olur. Dolayısıyla posasıyla bir arada smoothie şeklinde bir ara öğünde 100 ml’yi geçmeyecek şekilde içilmesi daha faydalı olur” hatırlatmasında bulundu.

Yorumlar