Sağlık

Kalbini sevenlerin uzak durması gereken besinler

Kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri

Kalbini sevenlerin uzak durması gereken besinler

Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kötü kolesterol birikintileridir. Kötü kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır.

Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir. “Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Beslenme sisteminizde bunları azaltmaya çalışmalısınız” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

  • Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi
  • Hamur işleri, börek, poğaça
  • Sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler
  • Margarin, palm yağı
  • Hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı
  • Krema, krem peynir tarzı yağlı süt ürünleri

DOYMAMIŞ YAĞ İÇEREN YİYECEKLER YENMEL,

“Birçok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha fazla doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” diyen  Prof. Dr. Barış Çaynak, “Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde yaklaşık 70 g. ve bir erkek için günde 90 g. yağdan gelmelidir. Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir (kadınlar için 20 g. ve erkekler için 30 g.)” diyor.  

Yorumlar