Sağlık

Benlerde önemsenmesi gereken 7 belirti

kansere dönüşebilen benlerin 7 belirtisi

Benlerde önemsenmesi gereken 7 belirti

Halk arasında "ben" olarak bilinen melanositik nevüsler, doğuştan var olan veya doğumdan sonra ortaya çıkan, deriye rengini veren melanosit adlı pigment hücrelerinin çoğalması sonucu oluşuyor.

Normalde masum görünen ve herhangi bir sorun yaşatmayan benler, kimi zaman kansere de dönüşebiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hakan Tekin, kansere dönüşebilen benlerin 7 belirtisine dikkat çekti.

Uzun süre güneşte kalmak benler açısından riskli

Benlerin büyük bir çoğunluğu insan yaşamında iyi huylu olarak seyir gösterirken, bazı türlerinin kansere dönüşme olasılığı bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, uzun süre kontrolsüz ve korumasız güneşe maruz kalmak, sürekli travma ve güneş yanıkları benlerin kanserleşmesini tetikleyen faktörler arasındadır. Düz veya kabarık, pembe, kahverengi ya da siyah renklerde olabilen benler renk değiştiriyorsa, büyüyorsa, kanama ve kaşıntı yapıyorsa, kenarları düzensizleşiyorsa mutlaka kanser riski açısından uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu şüpheli benlerin muayenesinin yapılması ve gerekiyorsa düzenli takibi yapılmalıdır.

Benlerdeki bu belirtiler önemsenmeli

1. Benlerin şekli asimetrikse

2. Kenarlarında düzensizlik varsa veya düzensizleşiyorsa

3. İçinde birden fazla renk bulunuyorsa

4. Çapı büyükse

5. Yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluşmuşsa

6. Kanama veya kaşıntı sorunu oluşuyorsa

7. Üzerinde iyileşmeyen yara varsa

Yorumlar