Ruhsal

Tırnak yeme hastalığından kurtulmanın yolları

Yetişkinlerde de rastlanan ve daha sıklıkla çocuklarda görülen tırnak yeme davranışı nasıl önlenir, tırnak yemekten nasıl kurtulunur?

Tırnak yeme hastalığından kurtulmanın yolları

Yetişkinler ve çocuklar genellikle stres durumu anında tırnak yeme eğilimi gösteriyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, bu durumun kaynağının travma, değişimlere adapte olamama, korku, istismar, değersizlik, güvensizlik, aile içi çatışmalar gibi birçok sorun olabileceğine dikkat çekiyor. Tırnak yemenin göz ardı edilmemesi gereken bir durum olduğunun altını çizerek, "Bu durumu alışkanlık, taklit, dikkat çekme gibi görerek basite indirger, önemsemezseniz, sonrasında başka birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tırnak yeme durumu daha şiddetli ve bazen patolojik sebeplerle kendini gösterebilir” diyor. 

Anne ve babanın çatışması tırnak yemeye neden olabilir

Tırnak yiyen çocuklara kızmak, öfkelenmek toplulukta küçük duruma düşürmek ya da cezalandırmak yapılmaması gereken davranışların başında gelir. Sürece çözüm aramak için kaygı ve strese sebep olan durumu ortadan kaldırmanın çok daha önemli bir adım. Tırnak yeme sorununu çözmek için kişiyi bu davranışa iten sağlıksız süreçleri iyileştirmek büyük bir önem taşır ve daha sağlıklı çözümlerin bulunmasını sağlar. Okul dönemi içerisinde tırnak yeme davranışı gösteren çocukla ilgili öğretmenlerinden bilgi almakta faydalı olabilir. Çocuklar okulda sorunlar yaşayabilir ve bunu gizleme eğiliminde de olabilirler. Çocukların arkadaşlarıyla çatışmaları, uyumsuz davranışları, stres faktörleri de okul süreci ile ilişkili olarak sağlıksız tepkilere neden olabilir. Çocuktan alınamayan sağlıklı yanıtlar, öğretmen işbirliği ile gözlemlenebilir. Çocuklarda tırnak yeme anne baba çatışmalarının etken olduğu strese bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Anne babanın çocukların hayatında önemli bir yere sahip olduğu ve stres faktörlerini, çatışmalarını, anlaşmazlıklarını çocuklara yansıtmamalarını uyumsuz davranışların; geçimsizlik, aile içi huzursuzluklara bağlı olarak oluşabileceği dikkate alınarak hassas davranmaya özen gösterilmelidir.

Tırnak Yeme alışkanlığının nedeni  araştırılmalı

Çocukların tırnak yeme davranışını bazen taklit yolu ile diğer çocuklar ya da yetişkinlerden öğrenebilir. süreç incelenirken bunun taklit yolu ile öğrenilip öğrenilmediğine de dikkat edilmesi gerekir.  Tırnak yiyen çocuğun dikkatini dağıtacak farklı etkinliklere yönlendirmenin önemli.

 Tırnak yiyen çocuklarla tırnaklarından kapacakları enfeksiyon ile ilgili etkinlikler yapmak, yaşına uygun oyunlar oluşturmak, mikropların zararları ile ilgili hikayeler veya canlandırmalara başvurmanın bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Kaygı anında stres toplarından faydalanarak ilgi başka bir yöne toplanabilir. Bu süreçte ortaklaşa bir işbirliği yürütmek yakın çevre tarafından uyarılara açık kalarak bir kontrol mekanizması oluşturulmalıdır. Bu davranışa iten sebepler üzerine çözüm aranmalı ve zararlarına mutlaka değinilerek davranışı söndürme eğiliminde olunmalıdır. Çözüm bulunamadığı takdirde bir uzman desteği alınmalıdır.

Yorumlar