Mutfak

Sahurda tok tutan yiyecekler

Ramazan günlerinin en önemli öğünlerinden biri de sahurdur. Sahurda yenilen yiyecekler gün boyu bizi tok tutması açısından oldukça önemlidir. Peki Ramazan ayında ne yersek bizi tok tutar? Sorunun cevabı Canan Karatay'da.

Sahurda tok tutan yiyecekler

On bir ayın sultanı Ramazan İslam aleminde sevinçle karşılanırken, Türkiye'de 17 saati bulacak olan oruç ibadetine vücudu hazırlamak için Prof. Dr. Canan Karatay altın değerinde tavsiyelerde bulunuyor.

İşte sahurda yendiğinde gün boyu tok tutacak besinler!

 

9. "Kefir" sindirim dostu
 

Sayısız faydası olan kefir, sindirimi ve hazmı kolay en besleyici içeceklerdendir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı süt ürünüdür. 

Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur; kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler.
8. "Yeşil çay" bedeninizin dostu
 

Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise, Ramazan'da günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.

Sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı yeşil çayı, tarçın aromasıyla da zenginleştirebilirsiniz. 
7. "Fasulye" sahur sofrasının baş tacı
 

Fasulye, tokluk hissi sağlayan bir baklagil türüdür;bu yüzden sahur sofrasında baş köşede yer alabilir. 
6. "Maden suyu" en doğru içecek
 

Sahurda doğru yiyeceklerin yanı sıra, doğru içecekler de olmalı.

Eğer tansiyon probleminiz yoksa, suyun yanı sıra 1 şişe doğal maden suyu da içmeyi ihmal etmeyin. 
5. "Süt" tok tutarak açlık hissini bastırır
 

Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması sayesinde, tok tutarak açlık hissini bastırır. Bu yüzden sahurda ve iftarda birer bardak süt tüketmeye özen gösterin. 
4. "Çörekotu" tokluk hissi yaratır
 

Çörekotu, İçerdiği sağlıklı yağlarla vücutta tokluk hissi yaratır. 

Sahurda bir kase yoğurda ya da salatanıza karıştırıp tüketebilirsiniz.  
3. "Zeytinyağı" 72 saat dinç tutar
 

Sahur sofrasında tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini belirten Karatay, zeytini bundan hariç tutuyor. 

Prof. Dr. Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağının da mutlaka eklenmesi gerektiğini söylüyor. 

Karatay, "Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez" açıklamasında bulundu. 
2. "Tarçınlı süt" kandaki şeker dengeler
 

Tarçın üzerinde yapılan sayısız çalışmanın sonuçları, bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip açlıklara son verdiğini gösteriyor.

Karatay'ın önerisine göre; sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır. 
1. "Yumurta" 24 saat tok tutar
 

Canan Karatay sahur sofrasının baş tacı olarak yumurtayı gösteriyor. Karatay, "Sahurda yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir" diyor. 
 

Yorumlar