Mutfak

Fıstık Ezmeli Pratik Vegan Dondurma tarifi

Fıstık Ezmeli Pratik Vegan Dondurma nasıl yapılır?

Fıstık Ezmeli Pratik Vegan Dondurma tarifi

 Fıstık Ezmeli Pratik Vegan Dondurma Malzemeleri

250 g kabuksuz, kavrulmuş, tuzsuz yer fıstığı veya 250 g fındık, kavrulmuş 400 g bitkisel süt 150-175 g hurma, çekirdeksiz, yumuşak veya 120-150 agave şurubu

Fıstık Ezmeli Pratik Vegan Dondurmasının Hazırlanışı:

1. Fıstıkları karıştırma kabına koyup 40 sn/hız 6.5’te parçalayarak karıştırın.

2. Süt ve hurmaları karıştırma kabına ekleyip 1 dk/hız 8’de karıştırın. Karıştırma kabının kenarlarını ve kapağını sıyırıp 30 sn/hız 10’da karıştırmaya devam edin. Silikon kalıbı (20 cm x 20 cm) rahatça düz bir şekilde taşımak için bir tabağın ya da tepsinin içine yerleştirin. Karışımı kalıba döküp en az 6-8 saat dondurun. 

3. Karışım iyice sertleşinde, kalıptan çıkarıp 3-4 cm’lik küpler kesin. Küpleri karıştırma kabına koyun ve istediğiniz kıvamı alıncaya dek 1-2 dk/hız 5’te karıştırın. Daha sert kıvam için bir kâseye aktarıp buzlukta 15-20 dakika bekletin ya da hemen servis edin.

Öneriler: 

Eğer silikon kalıbınız yoksa benzer boyutlarda bir fırın kabı kullanabilirsiniz. Kabın kenarlarını ve tabanını kaplayacak büyüklükte bir pişirme kâğıdını ellerinizle buruşturup kaba yerleştirerek dondurma harcını dökerseniz, yapışmadan çıkmasını sağlarsınız. 
Dondurmayı hemen yemeyecekseniz dikdörtgen bir kek kalıbına koyup buzlukta muhafaza edin. Yaklaşık 45 dk. yemeye uygun yumuşaklıkta kalacaktır. Buzlukta uzun süre beklerse sertleşecektir. Dondurulmuş sert karışımı uzun keskin bir bıçakla küçük parçalara (3-4 cm) bölüp, hız 5’te karıştırarak eski haline getirebilirsiniz. 
Agave şurubu yerine keçiboynuzu özü ya da pekmez de kullanabilirsiniz. Ya da dilediğiniz herhangi bir toz ya da sıvı tatlandırıcı ile tarifi yapabilirsiniz.
Hazırda fıstık ya da fındık ezmeniz varsa, 1. adımı atlayıp 2. adımda 250 g ezme kullanarak tarifi yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Yorumlar