Mutfak

Dondurma alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma seçiminin 4 püf noktası

Dondurma alırken dikkat edilmesi gerekenler

Her mevsimin vazgeçilmez tatlısı dondurma, havaların ısınmasıyla birlikte büyük küçük herkesin daha sıkça ve severek yediği gıda. Bu noktada lezzetine ek olarak her mevsim taze, doğal, sağlıklı yani “doğru dondurma” seçimi de büyük önem taşıyor.

Serez Dondurmacısı, 7’den 70’e herkesin gönül rahatlığıyla yenilebilmesi için dondurma seçiminin püf noktalarına dikkat çekiyor.

Serez Dondurmacısı Kurucusu Serdar Kemahlı, dondurma seçimin 4 temel püf noktasını anlattı.

 1 - Doğal malzemelerin kullanılıp kullanılmadığını sorgulayın

Dondurma yapımında; katkı maddesi, aroma, kimyasal kıvam artırıcı, renklendirici, hazır şurup veya yapay tatlandırıcı kullanılıyorsa dondurma sağlıklı besin olma özelliğini kaybediyor. Bu nedenle dondurmayı oluşturan her hammaddeyi teste tabi tutarak tarım ilacı (pestisit) kullanılmayan, dört mevsim taze ve doğal malzemelerin yanı sıra yüksek kaliteli sütün doğru pastörizasyon işlemlerinin ardından üretime dahil edilmesi oldukça önemli. Hammadde tercihi kadar önemli bir diğer kriter ise dondurma üretimi yapılan tesis kadar satışa sunulan mekanda da gerekli tüm hijyen kurallarının uygulanması. Ancak bu koşullar sağlandığında taze, doğal, sağlıklı ve lezzetli olan doğru dondurma üretilmiş olur. 

2 - Besin değerlerini kontrol edin

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren, aktif spor yapan veya formunu korumak isteyenlerin, “Bir top mu yesem, iki top mu, şekersiz olanlardan mı seçsem yoksa meyveli olanları mı alsam?” sorularıyla dondurma keyfi bir matematik problemine dönüşebiliyor. Bu noktada doğru dondurmayı seçmek için dondurmacınızın her bir dondurma türü için ayrı olarak hazırladığı bir besin değeri tablosu varsa bunu incelemek işinizi çok kolaylaştırır.

3 - Alerjen tablolarına göre beslenme şeklinize uygun olmasına dikkat edin

Günümüzde beslenme kültürünün hızla yaygınlaşması ve doğal ürünlerle sağlıklı beslenme bilincinin artması nedeniyle insanların beslenme şekilleri değişiklik gösteriyor. Bu nedenle süt alerjisi veya laktoz intoleransı olanlar, vegan ve ovo vejetaryen beslenen insanlar da kendileri için uygun dondurma çeşitleri talep ediyorlar. Burada dondurma noktalarındaki çalışanların en iyi şekilde bilinçlendirilmesi kadar alerjen tabloları da kritik rol oynuyor. Çeşitli beslenme alışkanlıklarına sahip kişilerin  alerjen tablolarını incelemesi kendileri için sağlıklı ve doğru dondurma seçimi yapmalarını kolaylaştırıyor.

4 - Güvenli üretim ve muhafaza koşullarını sağladığından emin olun

Gıda güvenliği konusu gittikçe artan bir önem kazanıyor. İşletmelerde, gıda üretiminin sağlıklı ve güvenli olmasından üretim için gerekli hammaddelerin seçilmesine, paketleme malzemelerinin seçimi ve kullanımından tedarikçilerin değerlendirilmesi ve işletmeye kabulüne, ürünün depolanmasından taşıma esnasında soğuk zincirin kırılmamasına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin uygulanması yüksek önem taşıyor. Bununla birlikte ürünlerin dondurma noktalarında uygun koşullarda muhafaza edilmesi de ürün güvenliği ve kalitesi açısından oldukça kritik. Dondurmaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması, her bir dondurma çeşidinin alınmasının ardından vitrin kapaklarının kapatılması ve yeni bir sipariş verilmediği sürece açılmaması bu gıdanın uygun koşullarda muhafaza edilmesi için gereken öncelikli maddeler arasında yer alıyor.

Yorumlar