Kültür Sanat

Çin'de diri diri gömülmüş savaşçılar ve atlar bulundu

Çin'in Anyang kentinde arkeologlar, bir mezarda bir soylu ile birlikte diri diri gömüldüğü anlaşılan savaşçı ve atlara ait iskeletler buldular.

Çinde diri diri gömülmüş savaşçılar ve atlar bulundu

Arkeologlar, Çin'in Henan eyaletinin Anyang kentindeki bir arkeolojik alanda iki yıl önce 24 mezardan oluşan bir mezarlık kompleksi keşfetmişlerdi. Shang Hanedanının hüküm sürdüğü yıllarda başkent olanAnyang kentindeki mezarlık,şehrin merkezindeki UNESCO Dünya Mirası arkeolojik sit alanı ilan edilen Yinxu'a 2,4 kilometre uzakta keşfedildi.

MÖ 1600 ile MÖ 1046 arasında hüküm süren ve Çin'in bilinen en eski kraliyet ailesi olan Shang Hanedanı döneminde başkentlik yapmışAnyang kentindekimezarlıktaki arkeoloji çalışmaları 2 yıldır sürüyor. Bir çoğunda canlı kurbanlar ve zengin mezar hediyeleri bulunan mezarlardan çok sayıda kap kaçak ve takı eşyası çıkarıldı. Mezarlıktan çıkanÇin Harfları ile "Ce" yazılı, özenle imal edilmiş bronz kaplara göre, hanedanlıkta CE klanınınönemli bir yere sahip olduğu tahmin ediliyor.

Anyang'da çalışan arkeologlar, son olarak içine bir savaş arabası gömülmüş mezar ortaya çıkardılar.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi haber ajansı Xinhua'dan yapılan açıklamaya göre; bir soyluya ait olduğu anlaşılan 3 bin yıllık mezarda; asilzadenin iskeleti ile birlikte mezara gömülmüş bir savaş arabası, savaş arabasına koşulu atların ve arabadaki savaşçıların iskeletleri vardı.Savaş arabasına koşulu atların ve arabada bulunan savaşçıların mezara diri diri gömüldükleri anlaşılıyordu. Atların başında altın kaplama bronz alınlıklar, savaşçıların ise deniz kabuklarıyla süslenmiş şapkaları olması dikkat çekiyordu..

Çin'de ve bozkır kültüründe, soylu mezarlarlarına genellikle gönüllülerden seçilen ve "kurban" olarak adlandırılan eş, sevgili, akraba ve hizmetkarların canlı olarak gömülmesi sıkça uygulanan bir gömü geleneğiydi., Shang hanedanlığında da soyluların, köleleri ve hizmetkarlarının efendilerinin yanında diri diri gömülmek için “gönüllü” oldukları biliniyordu.

Anyang Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü müdürü Kong Deming, "Kentimiz arkeolojik bulgular açısından zengin ama araba sahibinin olağanüstü durumunu ve gücünü yansıtan bu tür arkeolojik keşifler nadir görülüyor. Araştırmacılar, varlığını mezardan öğrendiğiniz Ce klanıhakkında, antik başkent Yinxu'daki kemik yazıtlarında bazı kayıtlar buldular"

Penn Devlet Üniversitesi'nin konuyla ilgili açıklamasında, "Tarihçilerin bu hanedan hakkında bildiklerinin çoğu, ağırlıklı olarak kehanet kemiği yazısı şeklindeki yazılı oymalardan elde edildi.Resmi ayinler olan kehanet törenlerinde rahip-krallar tarafından kullanılan bu kemikler, özellikle insan kurban etmeyle ilgili yazılar içerir.Büyük ölçekli ve sistematik insan kurban etme geleneği, Shang hanedanlığında önemli siyasi ve dini gelenekti" ifadesine yer verildi.

------------

Yorumlar