Kültür Sanat

Adana'da 9. Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

2013 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleşen Portakal Çiçeği Karnavalı bu yıl pandemi nedeniyle 1-4 Nisan’da dijital olarak düzenleniyor…

Adanada 9. Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı başladı.  Pandemi önlemleri çerçevesinde bu yıl #KarnavalOnline adıyla dijital olarak düzenlenen karnaval, nisandaadanada.com adresinden izlenebilecek.

Yayınlar 1-2 ve 4 Nisan’da saat 20:00’da başlarken, açılış töreninin yapılacağı 3 Nisan tarihinde ise saat 17:30’da başlayacak. 

 9’uncu kez gerçekleştirilecek online etkinlik hakkında açıklama yapan karnaval fikir önderi ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pandemi önlemlerinin devam ettiğini ve bu çerçevede karnavalın dijital olarak düzenlenmesi kararının alındığını belirterek “Ünlü konuklar ve sanatçıların da katılacağı yayınlar ile yine herkese karnaval ruhunu yaşatacağız. Birliktelik ruhumuza iyi gelecek, motivasyonumuz artacak. Zor bir süreçten geçiyoruz, bazı sıkıntılarımız oluyor. Ama umudumuzu asla ve asla yitirmiyoruz. Bu günlerin geçeceğini de biliyoruz. Ve 2022 karnavalı için şartların düzelmesiyle birlikte ‘Muhteşem Dönüş’ için şimdiden hazırlanıyoruz” dedi.

Karnaval Online’da neler olacak?

Nisan’da Adana’da – 9’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın açılış töreni ve konser bu yıl pandemi koşullarından dolayı arabaların içerisinde izlenecek. Kurulacak dev sahnedeki görsel şölen arabaların içinden olduğu gibi nisandaadanada.com’dan da izlenebilecek.

3 Nisan Cumartesi günü canlı olarak yayınlanacak ‘Arabalı Konser’ etkinliğinde Çukurova Symphonic Project eşliğinde Zuhal Olcay, Yeni Türkü, Sena Şener ve Adamlar Grubu sahne alacak. Karnaval açılış töreni ve konserine sınırlı sayıda karnavalsever fiziki olarak otomobilleriyle katılırken, onbinlerce kişi de tören ve konser coşkusuna online olarak dâhil olacak. 

Büyüksaat’in Ritmi / Balet Erhan Güzel

Türkiye’nin en büyük saat kulesi, Adana’nın tarihi değeri Büyüksaat manzarasıyla ünlü balet Erhan Güzel’i izleyeceğiz. 

Akustik performanslar

Adana'lı sanatçılar Ezgi Pekel, Alper Arundar, Orçun Utlu ve Ahmet Kırmacı’nın performanslarıyla Adana’nın en değerli mekanları Taşköprü, Misis, Yumurtalık ve Seyhan Gölü’nde sahne alacak. 

Moda tasarım yarışması 

#KarnavalOnline kapsamında ‘Doğanın Sesi / Sound of the Nature’ temalı Moda Tasarım Yarışması da düzenlenecek. Modacı Ümit Temurçin koordinatörlüğündeki yarışmanın ilk 10 finalisti defile sonrası ödüllendirilecek.

Portakallı lezzetler yarışması 2021

Nisan’da Adana’da – 9’uncu Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı online yayınında ‘Portakallı Lezzetler Yarışması’ da yer alacak. Kentin en önemli tarım ürünlerinden olan narenciyeyi Adana’nın sevilen lezzetleriyle buluşturmanın amaçlandığı yarışmada onlarca lezzet yarışacak. 4 farklı kategoride yapılacak yarışmanın finali 4 Nisan’da #KarnavalOnline’da yayınlanacak.

Hızlı dürüm yeme yarışması

Karnavalın en eğlenceli etkinliklerinden biri de hiç kuşkusuz hızlı dürüm yeme yarışması olacak.   Yarışma Yüreğir Belediyesi Millet Bahçesi içerisinde yer alan ‘Ters Ev’de gerçekleşecek.

Su kortejinin görsel şöleni

Bir önceki yılda olduğu gibi Seyhan Baraj Gölü’nde kano, tekne, kayık gibi onlarca su aracı görsel şölen yaşatacak.

PUBG mobile turnuvası

Türkiye’nin her yerinden Pubg Mobile oynayan ve 4 kişilik bir takıma sahip olanların katıldığı turnuvamızın finale katılmaya hak kazanan 16 takımı, 4 Nisan’da gerçekleşecek finalde yarışacak.

Tiyatral gösteriyle dev satranç

Çukurova Belediyesi’nin desteğiyle #KarnavalOnline’a özel ‘Dev Satranç’ platformu hazırlandı. Satranç materyal kostümleriyle tiyatral bir canlandırmayla yapılacak etkinlikte, satrancın şampiyon ustaları Kübra Öztürk Özenli ve Kıvanç Haznedaroğlu akıl, strateji ve eğlenceyi buluşturacak. 

‘Kadın ve ben’ fotoğraf sergisi 

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile Salihli Fotoğraf Derneği, yaklaşık 6 aydır birlikte hazırladıkları ve Türkiye’nin her tarafından ellinin üzerinde fotoğraf sanatçısının katıldığı ‘Kadın ve Ben’ isimli sergi açılacak. Sergi, kadın sorunları için mücadele eden 2018 yılında kaybettiğimiz Berna Ateşoğlu anısına yapılacak. 

***

Sanatçılar sahne alacak

****

Klasik otomobiller, bisiklet takımları, motosiklet grupları… Hepsi de sizlere görsel şölen izletmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.  

Yorumlar