Kültür Sanat

37. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri açıklandı

Dünyanın dört yanından karikatüristlerin yarıştığı 2021 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasında Küba’dan Reynerio Tamayo birincilik ödülünü kazandı.

37. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri açıklandı

Aydın Doğan Vakfı’nın, bu yıl 37.sini düzenlediği Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazananları, pandemi koşullarından dolayı ilk kez çevrimiçi yapılan jüri toplantısında belirlendi.

Serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl tam 83 ülkeden 930 sanatçı ile yaklaşık 4.500 başvuru oldu. 

Bugüne kadar 137 ülkeden 8.800 aşkın sanatçının 90.000 civarında eserinin katıldığı yarışmanın seçici kuruluna bu yıl Kanada’dan katılan Anita Kunz başkanlık yaptı ve seçici kurulda Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Shahrokh Heidari (İran), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Piyale Madra, Peter Nieuwendijk (Hollanda), Tan Oral, Cristina Sampaio (Portekiz) ve Yuko Shimizu (Japonya) yer aldı.

Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar Özel Ödülü  Ömer Çam'a Verildi

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularına özel vurgu yapan Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği yarışmada, bu yıl yine "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Ödülü’nün sahibi, Ömer Çam oldu.

2021 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Kazananları

Bu seneki yarışmada Küba’dan katılan Reynerio Tamayo’yu birinciliğe layık görüldü.

İkinci (İran),

üçüncü ise Mojtaba Heidarpanah (İran) oldu

Seçici Kurul ayrıca; Hamed Mortazavi Alavi (İran), Borislav Stankovic (Sırbistan) ve Toso Borkovic (Sırbistan)’i Başarı Ödülü ile taçlandırdı.

Yarışmada birincilik ödülü ve özel ödül kazanan sanatçılar 8.000’er ABD doları, ikincilik ödülü kazanan sanatçı 3.500 ABD doları ve üçüncülük ödülü kazanan sanatçı 1.500 ABD doları ile ödüllendirilecek. Başarı Ödülü kazanan üç sanatçı ise 500’er ABD dolarının sahibi olacak. 

Dereceye giren tüm sanatçıların ödülleri ve başarılarını simgeleyen heykellerin, Kasım ayında pandemin şartlarına göre İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak törende takdim edilmesi planlanıyor.

Yorumlar