Kültür Sanat

2021 Konya Mistik Müzik Festivali sona erdi

18'inci kez düzenlenen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, İranlı Ali Reza Gurbani ile Azeri Alim Qasimov'un verdiği konserle noktalandı.

 2021 Konya Mistik Müzik Festivali sona erdi

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 814. doğum yılı nedeniyle düzenlenen 18. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali kapsamında Mevlevi Ayini ve Sema Mukabelesi yapıldı.

Mevlana Müzesi Gül Bahçesi'ndeki programda, Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu tarafından icra edilen Sema Mukabelesi ve Mevlevi Ayini'ne Mevlana'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru da eşlik etti.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 814'üncü doğum yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin son gecesinde Ali Reza Gurbani ile Alim Qasimov'un düetle başladığı konser, sanatçıların daha sonra ayrı ayrı sahne almalarıyla devam etti.

Selçuklu Kültür Merkezi'ndeki, Konya Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu belediyelerinin katkılarıyla organize edilen konserde, özellikle İran'dan gelen turistler salonun büyük kısmını doldurdu.

Konser başlangıcında her iki sanatçı da Konya'da düzenlenen etkinlikte yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, sanatçılar parçalarını Mugan tarzında Farsça olarak seslendirdi.

AA

Yorumlar