İslamiyet

Rumen Ionica, Müslüman oldu Ayşe adını aldı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın telkiniyle Kelime-i Şehadet getiren Alexandru, Müslüman oldu.

Rumen Ionica, Müslüman oldu Ayşe adını aldı

Romanya ve İtalya vatandaşı 60 yaşındaki Ionica Giol Alexandru, İstanbul Müftülüğü’nde düzenlenen ihtida töreni ile "Ayşe" adını alarak İslam dinine girdi.

İstanbul Müftülüğü'ne evlilik kararı aldığı Safranbolulu İsmail Demirtaş'la gelen Romanya ve İtalya vatandaşı Alexandru, Müslüman olmak istediğini belirtti.

Düzenlenen ihtida töreninde İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın telkiniyle Kelime-i Şehadet getiren Alexandru, Müslüman oldu.

Müslüman olduğu için çok mutlu olduğunu belirten Ionica Giol Alexandru, "Ayşe" adını aldı.

- Yılmaz: "İslam'ı öğrenmek ve yaşamak, insana huzur verir"

İstanbul Müftüsü Yılmaz, Alexandru’yu tebrik ederek, "Müslüman olmak üzere bir irade ortaya koydunuz. İyi bir karar vermişsiniz, tebrik ederiz. İslam'a girmenin asıl temel şartı kalbi olarak Allah'a, Peygamberine (SAV) ve onun getirdiği kitaba inanmaktır. Tabii bunun bir de şahitler huzurunda Kelime-i Şehadet'le tescil edilmesi ve resmi olarak kayda girmesi arzu edilir. Müslüman olan bir insan annesinden doğduğu gün gibi tertemiz olur. Günahlar yok olur. Ancak bizim yüce dinimiz sadece Kelime-i Şehadet'ten ibaret değil." diye konuştu.

İslam'ın insanı yeryüzünün en değerli varlığı olarak gördüğünü hatırlatan Yılmaz, "Bizim inancımıza göre Müslüman, kainatın gözde varlığıdır. Bu bakımdan Müslüman olan insanın Allah'a karşı, Allah'ın yaratıklarına karşı birtakım sorumlulukları vardır. Bu yüzden hem görünen dünyasının temiz olması hem de kalp dünyasının temiz olması gerekmektedir. Bir de hayatı düzenleyen bir çalışma ve ibadet düzenlemesi vardır. Yüce dinimiz, insanın yirmi dört saatini kuşatan görevler vermektedir. Bu bakımdan İslam'ı öğrenmek, öğrendikçe de yaşamak insana daha büyük huzur verir." ifadelerini kullandı.

- Demirtaş: "Çok mutluyuz"

Tanışmalarının üzerinden 25 yıl geçtiğini belirten İsmail Demirtaş da Ionica Giol Alexandru ile evlilik kararı almalarına giden süreci ise şöyle anlattı:

"Ionica'nın oğlu Marian, 1992 yılında Türkiye’ye gelerek benim İstanbul Bayrampaşa’da bulunan ekmek fırınımda çalışmaya başladı. Ionica ise o dönem kocasıyla İtalya'ya gitmiş. Biz o dönem oğlu Marian aracılığıyla internet üzerinden çeşitli programlarla ailecek görüşmeye başladık. Marian yaklaşık 8 yıl benim yanımda çalıştıktan sonra İtalya'ya yerleşti. Ancak bizim ailecek görüşmelerimiz devam etti. Bundan 2 yıl önce benim eşim vefat etti. Eşimin vefatından kısa bir süre sonra ise Ionica'nın kocası vefat etmiş. Yaklaşık 1 yıl kadar önce de Ionica ile aramızda yakınlaşma başladı. Ancak bu süre içinde sürekli olarak internet üzerinden görüşüyorduk. 2017 yılının mart ayında ilk defa benim İtalya'ya gitmemle karşılıklı olarak görüştük ve evlilik kararı aldık. Bu karara da en çok Ionica'nın oğlu Marian sevindi. Ionica da bu kararın ardından hiçbir zorlama ve baskı olmadan, kendi isteğiyle Müslüman olmak ve Ayşe ismini almak istediğini söyledi. Bugün burada bu kararı yerine getirdik. Çok mutluyuz."

İhtida merasimi sonrası İstanbul Müftüsü Yılmaz, Alexandru’ya İtalyanca bir Kur’an-ı Kerim hediye ederek, ihtida belgesini takdim etti.

Yorumlar