İslamiyet

İlay Cami ibadete açıldı

"Allah herkese nasip etsin. Bugün o kadar çok duyguluyum ki ne diyeceğimi bilmiyorum"diyen Bursaspor Başkanı Ali Ay amacının bir de okul yaptırmak olduğunu söyledi.

İlay Cami ibadete açıldı

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı İrfaniye Mahallesi'nde Bursaspor Başkanı Ali Ay ve sahip olduğu tekstil firmasının çalışanları tarafından bin 200 metrekarelik alana yaptırılan İlay Cami'nin açılış törenine katıldı.

Törende Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu konuşan Çavuşoğlu, İslam beldelerinin en önemli alametifarikasının camiler ve onlarla yükselen minareler olduğunu söyledi.

Camilerin bağımsızlık, inanç ve medeniyetin en müstesna sembollerinden biri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Cami, 'toplanılan yer' anlamına gelir ama camiler, kuru kuruya toplanılan yerler değildir. Camiler, Allah'a ibadet edilen, sosyalleşmenin merkezi, ilim ve irfan yuvasıdır. Camileri tekrar şehirlerin, yaşamın merkezi yapmak durumundayız. Tarihe baktığımızda, camilerin etrafında şekillenen külliye ve mezarlıklar, hem hayatın hem de öbür dünyanın birbirine yaslandığı, birbiriyle birlikte anıldığı mekanlar olarak karşımıza çıkıyor." diye konuştu.

- "Anadolu'nun şampiyon takımı Bursaspor'un başkanı"

Çavuşoğlu, caminin yapılmasına vesile olan Ay'a ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Ali Ay, sadece İrfaniye'nin medarı iftiharı değil. O, aynı zamanda Anadolu'nun şampiyon takımı Bursaspor'un da başkanı. Bir gönül adamı. Bir tarafta camiyi yaptırdı diğer tarafta okulun taahhüdünü verdi. Öbür tarafta da milyonları arkasından sürükleyen Bursaspor'un başarısı için gece gündüz demeden bu şehre katkı sunmaya çalışıyor. Allah ondan razı olsun. Tevbe Suresi'nde bir ayeti kerime vardır; 'Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a, ahiret gününe iman edenler, namazını dosdoğru kılanlar, zekatını verenler ve Allah'tan başka hiç kimseden korkmayanlar imar edebilir.' diyor. İşte Allah'ın bu ayeti kerimesinin senasına mazhar olmak, herhalde bir fani için en büyük iltifatlardan biridir. Onun için sizi tebrik ediyorum. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed de 'Allah'ın mescitlerini kim imar ederse Allah da onun için cennette bir köşk imar eder.' der. Hem bu dünya hem ahiret için bir müjde var, ne mutlu size."

- "Hedefim, bir tane de okul yaptırmak"

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay da camiyi bir sene içinde bitirdiklerini belirterek, "Allah herkese nasip etsin. Bugün o kadar çok duyguluyum ki ne diyeceğimi bilmiyorum. Önemli olan Allah'ın kabul etmesi. Allah kabul etsin inşallah. Bundan sonraki hedefim, bir tane de okul yaptırmak. Onu da valimizle görüştük. İnşallah Allah onu da nasip eder." dedi.

Kulüp Başkanı Ay'a plaket takdim eden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, cuma namazını da burada kıldı.

Törene, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman da katıldı.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, İrfaniye İlk ve Ortaokulunu da ziyaret ederek, öğretmenlere çiçek ve çeşitli hediyeler verdi.

Yorumlar