Hristiyanlık

Şehit Azize Santa Barbara törenle anıldı

Bartholomeos, ölümün her din ve inançta aynı duyguları taşıdığını söyledi.

Şehit Azize Santa Barbara törenle anıldı

17 yaşında iken Hıristiyan olduğu için babası tarafından kafası kılıçla kesilerek öldürülen Azize Santa Barbara, ölümünün 1782''inci yıl dönümünde Şehitler Korusunda bulunan Santa Barbara Kulesinde düzenlenen törenle anıldı. Anma töreni içiin Kocali'ye gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos ve İstanbul Yunanistan Başkonsolosu Galos Sekeris, tören öncesi Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret etti.

Kocaeli Kültür Müdürü Adnan Zamburkan ve Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından karşılanan konuklar daha sonra müzeyi birlikte dolaşarak bilgiler aldı.Konuklar öellikle Çukurbağ bölgesinden çıkan Roma dönemi eserler, Karamürsel Amerikan Askeri üssünden gelen amforalar hakkında ayrıntılı bilgi aldılar. Mezar stelleri hakkında da bilgi edinen Bartholomeos, ölümün her din ve inançta aynı duyguları taşıdığını söyledi.

Başkonsolos Sekeris ile Patrik Bartholomeos müzenin oldukça zengin ve donanımlı olduğunu belirterek gösterilen nezaketten dolayı memnun olduklarını aktardılar. Aslen Gökçeada doğumlu olan Bartholomeos, Çanakkale’de üniversiteyi okuyan Rıdvan Gölcük’e de "hemşehriyiz" ifadesini kullandı ve ona tesbih hediye etti. Gölcük de konuklarına Kocaeli’nin tarihiyle ilgili bilgilerin yer aldığı müze kitaplarını hediye etti.

Özgür Kocaeli

Yorumlar