Yurt

Salda Gölü neden sarardı?

Burdur'un Yeşilova ilçesinde Salda Gölü'nün kıyısındaki yer yer oluşan sarımtırak görüntü merak konusu oldu.

Salda Gölü neden sarardı?

Beyaz kumu dolayısıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak da tanımlanan göle ‘millet bahçesi’ yapımı devam ederken  ANKA Haber Ajansı, gölde bungalov ve mescit yapımının sürdüğü alanda, gölün ve kıyıdaki beyaz kumun renginin değiştiği belirten bir haber yayonladı.

Ajans tarafından yayınlanan videoda, inşaatın sürdüğü bölgeye yakın kıyıdaki suyun ‘sarımtırak’, kumun ise ‘gri’ renge döndüğü görüldü.

Gölde inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, gölün beyaz adalar kısmında yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıldır göl çevresinde bir koruma ve çevrecilik projesi yürüttüklerini belirterek,  söz konusu görüntülerin, bakanlık tarafından korumaya alınan ‘Beyaz Adalar’ ve ‘Halk Plajı’ bölgesinden olmadığını söylemekle yetindi. 

Burdur Valisi Ali Arslantaş ise "Çam ormanlarının ve sazlıkların oluşturduğu polenler gölün çekildiği noktada bu sarımtırak görüntüyü meydana getirdi." dedi.

Vali Arslantaş, halk plajı bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin ve ilin en önemli tabiat varlıklarından biri olan  Salda Gölü'nde bu yıl mevsimsel sebeplerden kaynaklı olarak su seviyesinde yaklaşık 40 santimetrelik bir düşüşün meydana geldiğini belirtek, "Göl suyu çekilince göl tabanındaki balçıklar ortaya çıktı. Bunu alanın tamamını gezerek görebiliyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi gölümüzün çevresinin tamamı çam ormanlarıyla yer yer sazlıklarla kaplı. Çam ormanlarının ve sazlıkların oluşturduğu polenler gölün çekildiği noktada bu sarımtırak görüntüyü meydana getirdi." ifadelerini kullandı.

Arslantaş, kesin sonuçlar için İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince gerekli numunelerin de alındığını, biyolojik ve kimyasal analiz sonuçlarına 48 saat içinde ulaşacaklarını söyledi.

Doğanbaba ve Salda köylerinin kanalizasyon atıklarının göle karışmasını engelleyecek tesislerin kurulması için de hazırlık yaptıklarını, tesislerin kısa süre içinde tamamlanacağını aktaran Arslantaş, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız İller Bankası vasıtasıyla Yeşilova Belediyesi'ne de aynı destekleri veriyor olacak. Birkaç ay içinde bitirileceğini düşündüğümüz arıtma tesisi ile insan kaynaklı kirlenmenin tamamen önüne geçmiş olacağımızı düşünüyoruz. Bu sarı görüntünün yılın aynı döneminde tekrar eden doğa aktivitesi olduğu neticesine yaptığımız araştırmada ulaştık." diye konuştu.

Yorumlar