Dünya

Prens Philip'in vasiyeti 90 yıl gizlenecek

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in vasiyetnamesi, monarşinin haysiyetini korumak için en az 90 yıl gizli kalacak.

Prens Philipin vasiyeti 90 yıl gizlenecek

Haziran ayında 99 yaşındayken hayatını kaybeden İngiltere'de Prens Philip'in vasiyetnamesi mahkeme kararı ile 90 yıl boyunca gizli kalacak. 

İngiltere'de Yüksek Mahkemesi Yargıcı Andrew McFarlane, Prens Philip'in vasiyetinin mühürlenmesine, hiçbir kopyasının kayda alınmamasına veya mahkemede tutulmaması gerektiğine karar verdiğini açıkladı.

McFarlane, ayrıca Prens'in mirasının değerinin ne kadar olduğuna, vasiyetname tasdikinde yer verilmemesine de hükmetti.

Vasiyetnamenin tasdik edilmesi için en az 90 yıl geçmesi gerektiğini ve bu sürenin "orantılı ve yeterli" olduğunu kaydeden yargıç McFarlane, "Kraliçe'nin ve ailesinin yakın üyelerinin haysiyetini korumak için sınırlı sayıda kişiyi barındıran bu grubunun hayatlarının gerçekten özel alanlarına sağlanan korumanın artırılmasına ihtiyaç var." değerlendirmesinde bulundu.

McFarlane, ilgili duruşmaya, "kamu yararının, başsavcı tarafından gözetildiği" gerekçesiyle, medya kuruluşlarının temsilcilerinin alınmasının, yasal bir dayanağının bulunmadığını da kaydetti.

Vasiyeti gizlenen ilk kraliyet üyesi, Kral 5. George'un eşi Kraliçe Mary'nin kardeşi Prensi Francis olmuştu.

Ayrıca Kraliçe 2. Elizabeth'in annesi Elizabeth ve kız kardeşi Prenses Margaret'in ölümlerinin ardından vasiyetler mühürlenmişti.

Yorumlar