tunceli

Turizm

Munzur Dağı'nda günbatımı ve kar manzaraları

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, gün batımı esnasında bulutların arasından süzülerek Munzur Dağları'na düşen ışık hüzmeleri güzel görüntü oluştururken, Munzur Dağı'nın zirvesi, mevsimin ilk karı ve sis ile ayrı bir...

Yaşam

Munzur'dan keçi kurtarma

Kurttan kaçarken dağ yamacında mahsur kalan keçileri itfaiye ekipleri kurtardı.

Kültür Sanat

Tunceli'deki aile ocağı geleneği Bakır çağına uzanıyor

Bakır Çağı'nın sonu ile Tunç Çağı'nın başı arasında tarihlendirilen iki 'kutsal ocak', Tunceli'deki sosyal yapının önemli unsurlarından Ocak-aile ilişkisi'nin binlerce yıllık olabileceğini...

Yaşam

Dersim'in Yaban Keçileri

Her mevsim farklı güzelliklere ev sahipliği yapan Tunceli, zengin florası ve endemik tür çeşitliğinin yanı sıra yaban hayatı varlığıyla da dikkati çekiyor.

Kültür Sanat

Tunceli Müzesi'nde Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliği düzenlendi

Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750'nci yılı dolayısıyla Tunceli Müzesi'nde anma etkinliği düzenlendi.

Yurt

Atlar zamanı

Munzur ve Mercan dağlarında yılkı atları ile yöre sakinlerinin yaylalara salınan atları birlikte seyrine doyulmaz manzaralar oluşturuyor.

Turizm

Tunceli'nin Urartu Mağaralarına çıkmak kolaylaşacak

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde, halk arasında "Derviş Hücreleri" ve "İn Delikleri" olarak bilinen kaya odalara ulaşım asma köprü ve yürüyüş yolları ile sağlanacak.

Yaşam

Munzur Vadisi Milli Parkı ilgi odağı oldu

Turizmde adından söz ettiren Tunceli'de doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Munzur Vadisi Milli Parkı, endemik bitki türleri, yaban hayatı ve doğa ile iç içe gezinti imkanı ile ziyaretçilerin...

Yaşam

Ovacık'ın arıcıları kavurucu sıcaklarda üretim yapıyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde kaliteli bal üretmek için yılın büyük bölümünü evlerinden uzakta geçiren arıcılar, kavurucu sıcaklara rağmen işlerini severek yapıyor.

Yurt

Ters laleleri toplayanlar 180 bin lira ceza ödedi

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde koruma altındaki endemik tür ve halk arasında "ağlayan gelin" olarak bilinen ters laleleri toplayan 3 kişiye 180 bin 489 lira para cezası verildi.

İslamiyet

Tunceli'de Sarı Saltık Ocağı Çalıştayı yapıldı

Tunceli Cemevi'nde düzenlenen çalıştay, Alevi dedesinin duasıyla başladı.

Teknoloji

Munzur'un hedefi 100 kilometrede 90 kuruş

Tunceli'de, Munzur Üniversitesi öğrencilerince yapılan "Munzur" adlı elektrikli otomobilin geliştirilerek 100 kilometreyi 90 kuruşluk enerji ile katetmesi amaçlanıyor.