tunceli

Yaşam

Görmek herkese nasip olmuyor: Bozkır Keleri

Soyu kuruma tehlikesinde bulunan ve nüfusu parmakla sayılacak kadar azalan bozkır keleri Tunceli'nin Pertek ilçesinde böyle görüntülendi.

Turizm

Tunceli'de bir Urartu Kalesi: Kale Köyü Kalesi

Tunceli'nin Mazgirt ilçesindeki Kale Köyü Kalesi, milattan önce 9 ve 6. yüzyıllarda hüküm sürmüş Urartulara ait izler barındırıyor.

İslamiyet

Dersim'in Düzgün Baba'sı inanç turizminin rakipsiz zirvesi

Anadolu Alevileri için önemli ziyaret mekanlarından olan Tunceli'deki Düzgün Baba Dağı, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Turizm

Munzur dağlarının mavi boncuğu: Karagöl

Munzur Dağları'nda mavi bir boncuğu andıran doğa harikası Karagöl yaz aylarında doğa tutkunlarının en çok gezdiği yerlerin başında geliyor. Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Karagöl, şehir stresinden uzaklaşmak isteyen...

Turizm

Munzur Dağı'nda günbatımı ve kar manzaraları

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, gün batımı esnasında bulutların arasından süzülerek Munzur Dağları'na düşen ışık hüzmeleri güzel görüntü oluştururken, Munzur Dağı'nın zirvesi, mevsimin ilk karı ve sis ile ayrı bir...

Yaşam

Munzur'dan keçi kurtarma

Kurttan kaçarken dağ yamacında mahsur kalan keçileri itfaiye ekipleri kurtardı.

Kültür Sanat

Tunceli'deki aile ocağı geleneği Bakır çağına uzanıyor

Bakır Çağı'nın sonu ile Tunç Çağı'nın başı arasında tarihlendirilen iki 'kutsal ocak', Tunceli'deki sosyal yapının önemli unsurlarından Ocak-aile ilişkisi'nin binlerce yıllık olabileceğini...

Yaşam

Dersim'in Yaban Keçileri

Her mevsim farklı güzelliklere ev sahipliği yapan Tunceli, zengin florası ve endemik tür çeşitliğinin yanı sıra yaban hayatı varlığıyla da dikkati çekiyor.

Kültür Sanat

Tunceli Müzesi'nde Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliği düzenlendi

Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750'nci yılı dolayısıyla Tunceli Müzesi'nde anma etkinliği düzenlendi.

Yurt

Atlar zamanı

Munzur ve Mercan dağlarında yılkı atları ile yöre sakinlerinin yaylalara salınan atları birlikte seyrine doyulmaz manzaralar oluşturuyor.

Turizm

Tunceli'nin Urartu Mağaralarına çıkmak kolaylaşacak

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde, halk arasında "Derviş Hücreleri" ve "İn Delikleri" olarak bilinen kaya odalara ulaşım asma köprü ve yürüyüş yolları ile sağlanacak.

Yaşam

Munzur Vadisi Milli Parkı ilgi odağı oldu

Turizmde adından söz ettiren Tunceli'de doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Munzur Vadisi Milli Parkı, endemik bitki türleri, yaban hayatı ve doğa ile iç içe gezinti imkanı ile ziyaretçilerin...