oren-yeri

Turizm

Göbeklitepe'nin ikizi Karahantepe ören yeri ilan edildi

Neolitik dönemin önemli tapınak alanlarının bulunduğu Şanlıurfa'daki Karahantepe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ören yeri statüsüne alındı.

Turizm

Kapadokya'da bulunan müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayıları açıklandı

Türkiye'nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Kapadokya'da bulunan müze ve ören yerlerini bu yılın ocak-temmuz döneminde 1 milyon 892 bin 112 turistin gezdiği bildirildi.

Kültür Sanat

Ebul Menuçehr mescidi restore edilecek

Anadolu'daki ilk Türk camisi olduğu tahmin edilen UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Ani Ören Yeri'nde bulunan Ebul Menuçehr'in, restore edilerek ibadete açılması planlanıyor.

Turizm

Kapadokya turizmi 2019 yılına rekorla girdi

Kapadokya'daki müze, ören yeri ve yer altı şehirlerine, ocakta 123 bin 244, şubatta 128 bin 955, martta 188 bin 487, nisanda ise 360 bin 46 giriş yapıldı.

Kültür Sanat

Müze ve Ören yerlerinin ziyaretçi sayısı azaldı

2000 ile 2017 arasında müze ve ören yerlerinin ne kadar ziyaretçi ağırladığı açıklanırken, ziyaretçi sayısında son 2 yıldır azalma yaşandığı görüldü.

Turizm

Ankara'nın Roma Hamamı

Ulus'ta Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri, içerisinde barındırdığı mezar stelleri, kitabeler ve mimari parçalardan oluşan bölümleriyle Ankara'nın önemli kültür hazineleri olarak tarihe ışık...

Kültür Sanat

2017'de Müzelerini 20 milyon kişi gezdi

Artan ziyaretçi sayısına paralel olarak 2017'de müze ve ören yeri gelirleri de 2016 yılına oranla yüzde 13 yükselişle artarak yaklaşık 190 milyon liraya ulaştı.